Szparagi to bardzo cenne warzywa, które są polecane przy oczyszczaniu i odkwaszaniu organizmu. Nie są one jeszcze zbyt popularne w polskiej kuchni, ale to się zmienia dzięki modzie na zdrowe odżywianie. Dowiedz się, jak gotować szparagi, aby były miękkie i jednocześnie zachowały cenne składniki odżywcze.
Jak gotować szparagi?
PRZYGOTOWANIE
- Zielone szparagi – umyj i odłam zdrewniałą końcówkę (wystarczy delikatnie wygiąć łodygę, a ona złamie się w odpowiednim miejscu). Młode, zielone szparagi nie wymagają obierania. Grube szparagi można obrać do połowy długości.
- Białe szparagi – umyj, obierz, ułam zdrewniałe końcówki.
GOTOWANIE
- Gotowanie na parze – gotuj na parze przez około 4 minuty. Będą one lekko twarde, ale chwilę po gotowaniu będą „dochodzić do siebie” nabierając miękkości. Krótkie gotowanie sprawi, że będą jędrne i cały czas zielone.
- Gotowanie w garnku – do ich ugotowania będzie potrzebny odpowiednio wysoki garnek (taki, żeby po wstawieniu do garnka główki szparagów wystawały nad powierzchnię wody). Warzywa wrzuć na wrzącą, osoloną wodę. Zielone szparagi gotuj około 3-4 minut, białe szparagi gotuj około 7 minut.
ZASTOSOWANIE KULINARNE
Szparagi znakomicie sprawdzą się w daniach na ciepło i zimno. Mogą stanowić dodatek do sałatek, omletów, makaronów lub dań mięsnych oraz ryby. Można z nich przyrządzić zupy. W wersji minimalnej świetnie smakują z masłem, odrobiną soli i świeżymy przyprawami.
Dlaczego warto jeść szparagi?
To cenne warzywo jest polecane w diecie odkwaszającej organizm. Szparagi odznaczają się wysoką zawartością witamin, minerałów i innych składników, które korzystnie działają na zdrowie.
- Kwas asparaginowy przyspiesza metabolizm, a tym samym oczyszczanie organizmu.
- Potas reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową w komórkach, pobudza pracę nerek i w ten sposób wspomaga odkwaszanie organizmu.
- Cynku potrzebuje nasz najważniejszy zasadowy narząd – trzustka; poza tym jest on niezbędny do wydalania kwasów za pośrednictwem nerek.
- Enzym glutation pomaga rozłożyć w organizmie wchłonięte trucizny.
- Kwas jabłkowy i cytrynowy przyspieszają metabolizm i spalanie tłuszczu.
- Krwiotwórcze żelazo zapewnia zaopatrzenie komórek w tlen, a tym samym spalanie tłuszczu.
Chcesz poznać inne warzywa polecane w diecie odkwaszającej organizm? Zobacz Tabelę żywności zasadowej >>