Bób to jedna z letnich roślin. Sezon na nią trwa dość krótko (od końca czerwca do końca sierpnia), dlatego warto o tym pamiętać, aby go nie przegapić. To właśnie w tym okresie bób smakuje najlepiej. Oprócz dobrego smaku roślina oferuje wiele cennych właściwości.
Kilka słów o bobie
Bób należy do roślin strączkowych. Jest powszechnie znany w Europie, Afryce, na Wschodzie, można go kupić także w Ameryce. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed 9-10 tysięcy lat p.n.e., co czyni go jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jego uprawa jest dość prosta, dlatego chętnie sadzi się go w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach w blokach. Bób jest mile widziany w diecie wegetariańskiej, choć można go polecić niemal wszystkim. Niestety warzywo jest gazotwórcze, tak więc powinny go unikać osoby na dietach lekkostrawnych i dzieci. Roślina jest niewskazana także osobom chorującym na dnę moczanową i cierpiących na kamienie nerkowe.
Właściwości bobu
Roślina cechuje się przede wszystkim dużą zawartością białka, które może zastąpić białko zwierzęce. Z tego powodu jest częstym elementem diety wegetariańskiej. Zawiera też całkiem sporo błonnika, kwasu foliowego, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. Bób skrywa w sobie również witaminy z grupy B, witaminę A, C, K, żelazo, sód, cynk, węglowodany złożone. To przede wszystkim dzięki tym związkom roślina jest tak wartościowa!
- Bób jest polecany kobietom planującym ciążę i będącym w ciąży. Roślina zawiera dużą ilość kwasu foliowego, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu. Specjaliści polecają spożywanie kwasu foliowego (i produktów, które go zawierają) nawet parę miesięcy przed staraniami o dziecko, a także w trakcie ciąży. Niestety, bób jest również ciężkostrawny, tak więc jeśli przyszła mama w pierwszym trymestrze skarży się na problemy żołądkowe (mdłości, wymioty), powinna zrezygnować z bobu, do momentu aż poczuje się lepiej.
- Korzystnie wpływa na serce i cały układ krążenia. Warzywo obniża poziom niebezpiecznej homocysteiny i „złego” cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi. Właściwości bobu to także wspomaganie procesów krwiotwórczych.
- Ułatwia pracę jelit. Dzięki sporej zawartości błonnika bób wspomaga pracę jelit. Regularne spożywanie błonnika zmniejsza także ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
- Wspomaga odchudzanie. Szklanka ugotowanego bobu to około 200 kcal, co sprawia, że osoby na diecie odchudzającej mogą śmiało włączyć go do swojej diety. Jako że roślina ta zapewnia uczucie sytości, zmniejsza chęć na podjadanie i pomaga utrzymać się zaleceń dietetycznych.
- Wspomaga odkwaszanie organizmu. Bób to oczywiście jedno z wielu warzyw mile widzianych na diecie zasadowej.
Bób w kuchni
Warzywo to można jeść zarówno na surowo (o ile są to młode ziarna z dość miękką skórką), jak i po ugotowaniu. Młody bób świetnie smakuje sam z niewielkim dodatkiem oliwy, czosnku lub koperku. Dobrze się odnajduje także w towarzystwie makaronów, ryżu, kasz, w sałatkach, zupach, risotto. Można z niego zrobić pasty kanapkowe, dipy, czy też hummus, kotlety, pasztety, a nawet… desery. Mnogość kulinarnych zastosowań jest dodatkowym argumentem, aby go dodać do letniej kuchni.