Każdy organizm na zakwaszenie reaguje inaczej, aczkolwiek przyczyny wciąż pozostają takie same – nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, uzależniające substancje, chroniczny stres. Chcąc dostarczyć Ci przydatną wiedzę, publikujemy pierwszą część z listą produktów, które zakwaszają Twój organizm i powodują, że czujesz się źle. Zobacz, czy na co dzień spożywasz poniżej podane produkty.
Przydatne linki do poprzednich wpisów o zakwaszeniu organizmu:
Czarna lista produktów zakwaszających organizm
Fast food – to chyba największy wróg zarówno wśród trenerów, sympatyków zdrowej żywności, a także rodziców. W daniach z restauracji typu fast food nie znajdziemy niestety nic innego jak:
– spulchniacze,
– sztuczne barwniki,
– sztuczne aromaty,
– duże ilości soli i cukru,
– konserwanty,
– tłuszcze trans,
– emulgatory.
Szkodliwe wartości przyczyniają się do odkładania się tkanki tłuszczowej, pogorszenia cery, złego samopoczucia, nadwagi i otyłości, chorób wieńcowych, a także zawału serca. Zobacz wartość kaloryczną dla posiłków typu fast food:
Widziałeś film Super Size Me, który opowiada o skutkach jedzenia w fast foodach? Zobacz sam: https://youtu.be/sTsKPN2ZSDY
Słodkie, gazowane napoje – są w codziennym menu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zawarte w nich cukry szybko uzależniają. Niestety w swoim składzie mają:
– głównie cukier,
– syropy słodzące,
– sztuczne barwniki,
– kwas fosforowy,
– benzoensan sodu (w połączeniu z witaminą C tworzy rakotwórczy związek – benzen).
Napoje gazowane, słodzone soki, energetyki, lemoniady powodują często demineralizację kości i zębów (stąd próchnica i kruchość zębów u dzieci, a u starszych osteoporoza). Benzoensan sodu podrażnia żołądek (szczególnie śluzówkę) i nasila reakcje alergiczne.
Gotowe wędliny – przyciągające wzrok swoim wyglądem, a zapachem uruchamiają automatycznie ślinianki. Niestety ich zawartość nie jest już tak atrakcyjna, jak wygląd zewnętrzny.
Wszelkie wędliny, aby posiadały jak największą masę, mają wstrzyknięty roztwór soli – to dlatego szynka w pojemniku staje się mokra i śliska. Aby środek posiadał różowy kolor, dodawane są między innymi rakotwórcze azotany (występujące np. w saletrze) i azotyny. Dołączając do tego glutaminiany sodu i sztuczne zapachy, otrzymujemy przepustkę do raka jelita grubego czy raka żołądka.
Słodycze – kto nie kocha pączków, lodów, czekoladek, ciastek do kawy i drożdżówek? Niestety, prawie wszyscy. Przyjemna przekąska, która posiada takie niespodzianki jak:
– tłuszcze trans,
– cukier i sól,
– sztuczne aromaty i barwniki,
– spulchniacze,
– słodziki,
– tłuszcze nasycone,
– konserwanty, dzięki którym wytrzymują tak długo.
Glutaminian sodu – czarna lista produktów kończy się glutaminianem sodu. Jest to związek chemiczny, który możemy znaleźć w prawie każdym produkcie spożywczym, od konserw, zupek chińskich, wędlin, sosów i gotowych dań. Najczęściej wykorzystuje się go do nadania żywności odpowiedniego smaku i aromatu. Ten związek chemiczny przyczynia się do chorób układu nerwowego, a w tym do chorób takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Co w zamian?
Jak widzisz, czarna lista produktów powoduje spustoszenie w organizmie. Co wybrać w zamian? Najlepiej dietę alkaliczną, bogatą w warzywa, owoce, nasiona, orzechy i ziarna. Trzymaj się sałatek, świeżych warzyw, orzechów i olejów. Staraj się spożywać dużo surowej żywności i wypijaj co najmniej 2-3 litry czystej wody na dobę.