Zawał serca jest postacią choroby niedokrwiennej, która jest uważana za chorobę cywilizacyjną. W krajach europejskich choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów. Chcesz żyć długo i zdrowo? Sprawdź produkty, które wspomogą walkę z cholesterolem i uchronią Cię przed zawałem serca, a na dodatek są zdrowe i smaczne 🙂
Zawał serca – czynniki ryzyka
Najczęstszą przyczyną zawału serca jest zgromadzony w naczyniach krwionośnych tzw. „zły” cholesterol (LDL). Odkłada się on w ściankach naczyń i prowadzi do ich zwężenia (choroba wieńcowa, miażdżyca) lub całkowitego zamknięcia. To powoduje, że przepływająca krew nie jest w stanie dotrzeć do serca.
Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na układ krążenia. Szkodliwe substancje smoliste zwiększają ryzyko zlepiania się płytek krwi, co z kolei sprzyja miażdżycy.
Przewlekły, silny stres również nie działa na korzyść Twojego serca! Duży stres w połączeniu z piciem kawy, paleniem papierosów, brakiem ruchu to bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem. Postaraj się często relaksować, dbać o swój komfort psychiczny i odpowiednią dawkę snu.
Innymi czynnikami ryzyka są:
- starszy wiek,
- płeć męska,
- predyspozycje genetyczne,
- niektóre choroby (cukrzyca, marskość wątroby, choroba Fabry’ego, kardiomiopatia),
- osobowość typu A,
- niedobór witamin z grupy B, głównie kwasu foliowego
Zawał serca – jak zniwelować ryzyko?
Na początek postaw na dietę alkaliczną oraz regularną aktywność fizyczną. Poniższe rady powinny być pomocne:
- Jedz regularne posiłki w małych ilościach (zdrowe warzywa i owoce zgodne z tabelą produktów alkalicznych).
- Posiłki powinny zwierać dużą ilość warzyw i owoców (warzywa surowe lub ugotowane na parze). Wybieraj warzywa takie jak brokuły, cukinia, burak, seler, groszek, ciecierzyca, które posiadają dużą ilość białka. Dzięki temu nie będziesz zakwaszać organizmu mięsem.
- Stosuj oliwę z oliwek, zrezygnuj z margaryn i tłuszczy trans.
- Jedz tłuste ryby – pomimo, że ryby takie jak łosoś są „tłuste”, to jest to tłuszcz bogaty w dobroczynne kwasy omega-3, które chronią serce.
- Pij często wodę z cytryną – najlepiej zrobioną samodzielnie.
- Zamień jasne pieczywo na ciemne i pełnoziarniste, a makarony pszenne zamień na kaszę lub soczewicę.
- Ograniczaj sól i zacznij częściej stosować przyprawy.
- Ogranicz spożywanie słodyczy.
Alkaliczne produkty, które uchronią Cię przed zawałem serca
- Algi – regularnie spożywane potrafią obniżyć poziom „złego” cholesterolu o 15%. Dodatkowo rozszerzają naczynia krwionośne i mają wiele minerałów, witamin i przeciwutleniaczy.
- Awokado – dzięki swojej miękkiej konsystencji jest doskonałym zamiennikiem masła, majonezu, pasztetu czy serka topionego. Owoc awokado poprawia funkcjonowanie tętnic – optymalizuje stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL) i „złego” cholesterolu (LDL).
- Banany – źródło potasu i magnezu, które są istotne w walce z chorobami serca. Osoby spożywające produkty z dużą ilością potasu mają około 25% mniejsze ryzyko zawału.
- Brokuły – zapobiegają osteoporozie, są bogate w błonnik i witaminę K. Spożywane regularnie obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
- Cebula (czerwona) – jej właściwości to rozrzedzanie krwi, obniżanie ciśnienia tętniczego, a także działanie przeciwzakrzepowe.
- Cynamon – dodatek do koktajli, kawy (choć nie polecamy jej osobom z problemami wieńcowymi), wody z cytryną i sałatek. Cynamon posiada antyoksydanty, które chronią układ krążenia.
- Grejpfrut – owoc, który wpływa korzystnie na poziom cholesterolu. Podnosi odporność i wydolność organizmu i pobudza metabolizm do działania.
- Granat – owoc i sok z owocu granatu pobudzają produkcję tlenku azotu, który wpływa na prawidłowy przepływ krwi w tętnicach i chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.
- Kokos – owoc jak i olej kokosowy to zdrowa alternatywa dla margaryn i tłuszczy trans. Olej kokosowy może być bezwonny (wersja rafinowana), dzięki czemu nadaje się do smażenia.
- Kurkuma – zwana również złotą przyprawą – poprawia budowę tętnic i zapobiega krzepnięciu krwi.
- Migdały – chronią przed udarem mózgu i zawałem serca dzięki witaminie E i B (ryboflawina, niacyna, cynk, biotyna) i produkują energię dla całego organizmu.
- Soja – posiadają witaminę K2 i dużą ilość wapnia.
- Spirulina – zielona mikro-alga, która pomaga w utrzymywaniu prawidłowej zawartości lipidów we krwi. Jest źródłem białka, buduje ściany tętnic i reguluje lipidy we krwi.
- Szparagi – bogate w błonnik i witaminy K, B1, B2, C i E. Zapobiegają wysokiemu ciśnieniu krwi, a także tworzeniu się zakrzepów w żyłach, które mogą nie tylko doprowadzić do zawału serca, ale i udaru/wylewu.
- Żurawina – skutecznie obniża „zły” cholesterol LDL i podnosi „dobry” HDL dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom. Co ciekawe, picie soku z żurawiny zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca do 40%