Jak dobrze wiesz, kawa mocno zakwasza organizm. Jednak co zrobić, jeśli nie możesz się oprzeć codziennej, porannej dawce przyjemności? Mamy rozwiązanie! Matcha latte to nie tylko jeden z najmodniejszych trendów wśród fanów zdrowego odżywiania i społeczności blogosfery, ale również ciekawa alternatywa dla osób, które nie potrafią prawidłowo funkcjonować bez porannej dawki kofeiny. Sprawdź, czym jest ta zielona rewolucja i czy trafi w Twój gust.
Matcha – japoński skarb natury
Matcha (z języka japońskiego 抹茶) tak naprawdę jest… zmieloną zieloną herbatą, której tradycje sięgają ponad 800 lat (znana od 1191 roku). To sprawia, że jest jedną z najstarszych odmian herbaty w Japonii. Wieki temu jej uprawa odbywała się wyłącznie na plantacjach należących do klasztorów i owiana była wielką tajemnicą. Już wtedy znano jej zdrowotne właściwości. Roślina, z której produkowana jest Matcha (a szczególnie liście krzewów) była specjalnie osłonięta matami, aby posiadała jak najwięcej chlorofilu – to dzięki temu jej kolor jest tak intensywnie zielony. Herbata Matcha jest również często używana do produkcji japońskich słodyczy, a także jest ona podawana w znanej w Japonii ceremonii herbaty (cha-no-yu, czyli „droga herbaty”). Liście krzewów Matcha są starannie zbierane, suszone i mielone na bardzo drobny pył.
Matcha latte – składniki odżywcze i kalorie
Składniki odżywcze:
- Katechiny (polifenole) 242 mg
- L-Teanina (aminokwas) 39 mg
- Kofeina, zwana tu teiną 68 mg
- Proteiny 578mg
- Błonnik pokarmowy poniżej 0,662 mg
- Wapń 6,5 mg
- Żelazo poniżej 0,34 mg
- Potas 42,3 mg
- Witamina C 3,2 mg
Kalorie:
Matcha latte serwowana w znanej sieci kawiarni posiada 240 kalorie (duża filiżanka + 2% mleko).
Matcha latte przepis
Jeśli jesteś fanem kawy, ale obecny stan zdrowia lub dieta alkaliczna, nie pozwalają Ci na częste delektowanie się nią, wypróbuj przepis na równie energetyczny napój – Matcha latte.
Składniki na przygotowanie jednej filiżanki napoju:
- 1-1,5 łyżeczki herbaty matcha (do picia),
- gorące spienione mleko (sojowe, kokosowe, migdałowe lub inne),
- cukier trzcinowy do smaku (opcjonalnie),
- gorąca woda.
Przepis matcha latte:
- Zalej matcha gorącą, przegotowaną wodą, lecz nie wrzątkiem! Idealna temperatura to około 80 stopni Celsjusza.
- Rozbij grudki herbaty specjalną miotełką bambusową (chasen), trzepaczką, ewentualnie łyżeczką.
- Dodaj cukier (opcjonalnie).
- Dolej wody do wysokości 1/3 filiżanki.
- Spienione mleko z pianką dolej do napoju.
Smacznego!
Matcha latte – zalety
- Zawiera 6 razy więcej antyoksydantów niż jagody goji, 7 razy więcej niż ciemna czekolada, 17 razy więcej niż dzikie jagody i aż 60 razy więcej niż szpinak! Jedna matcha latte to tyle antyoksydantów co 10 filiżanek zielonej, liściastej herbaty.
- Matcha Latte neutralizuje wolne rodniki w organizmie, dodaje energii, obniża „zły” cholesterol, działa antynowotworowo, spowalnia proces starzenia się (być może to jeden z czynników wpływających na długowieczność mieszkańcy Wschodu).
- Matcha zawiera 5 razy więcej L-teaniny niż popularna zielona herbata, która sprawia, że stajemy się zrelaksowani. L-teanina odpowiada za pobudzanie fal alfa w mózgu człowieka (stres natomiast powoduje wytwarzanie się fal beta),
- Matcha wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
- Ćwiczenia po wypiciu Matcha powodują 25% wzrost spalania tkanki tłuszczowej podczas wysiłku treningowego.
- Matcha zwiększa termogenezę naszego organizmu (spalanie kalorii poprzez wytwarzane ciepło naszego ciała) z około 8-10% do 35-43%.