Lubisz czarny bez i zachwycają cię jego właściwości? Poszukujesz zdrowego i smacznego napoju na letnie orzeźwienie? A może lubisz wykorzystywać naturalne składniki w swojej kuchni? Każdy powód jest dobry, aby spróbować lemoniady z kwiatów czarnego bzu. Główny składnik, kwiatostany, jest dostępny przez krótki okres (zwykle w czerwcu), dlatego nie warto zwlekać z przyrządzeniem tego napoju.
Lemoniada z kwiatów czarnego bzu
Poniższy przepis można modyfikować wedle uznania – zmniejszyć lub zwiększyć ilość bzu, soku z cytryny, miodu, dodać kostki lodu itp.
Składniki:
- kilkanaście rozkwitniętych kwiatów czarnego bzu,
- 2 litry wody, najlepiej wody alkalicznej,
- sok z 1 – 1.5 cytryny lub limonki,
- kilka plasterków cytryny lub limonki (do ozdoby),
- naturalny miód lub inny słodzik;
Przygotowanie:
- Po zebraniu kwiatów bzu odłóż je na papier lub ściereczkę, aby opadły z nich ewentualne zanieczyszczenia i wyszły niewielkie insekty (czasem się zadomawiają we wnętrzach kwiatów). Następnie odetnij nożyczkami lub sekatorem grubsze gałązki (łodygi), aby pozostały jedynie kwiaty na cienkich łodyżkach.
- Zalej kwiaty ciepłą wodą i odstaw miksturę na minimum jedną godzinę (najlepiej na całą noc – im dłużej kwiaty będą się moczyć, tym więcej oddadzą aromatu).
- Przecedź napar przez sito. Do płynu dodaj sok wyciśnięty z cytryny oraz kilka plasterków cytryny.
- Dosłodź miodem lub innym ulubionym słodzikiem.
- Lemoniadę podawaj schłodzoną wstawiając ją wcześniej do lodówki lub dodając kostki lodu.
Jak zbierać kwiatostany?
Jeśli masz czarny bez w ogródku lub chodzisz na spacery po lesie lub w inne miejsca z dala od ulic, możesz zebrać kwiaty samodzielnie. Najlepiej to zrobić przy ładnej pogodzie w godzinach porannych. Do zbioru nadają się baldachy rozwinięte, bez zanieczyszczeń i śladów chorób. Kwiatostany należy odcinać sekatorem lub ostrym nożem, koniecznie czystym, aby nie przenieść na roślinę ewentualnych zanieczyszczeń, chorób itp. Nie wolno obcinać wszystkich baldachów z jednego krzewu – maksymalnie kilka z jednej rośliny. Kwiatów czarnego bzu najlepiej użyć tego samego dnia po ścięciu. Można je także suszyć, a nawet mrozić.
Właściwości czarnego bzu
Czarny bez to cudowna roślina. W medycynie ludowej był uważany za jedną z głównych roślin leczniczych mogących wyleczyć nawet 99 różnych schorzeń. Niegdyś przypisywano mu także znaczenie magiczne. Współcześnie wykorzystuje się go jako składnik leków, suplementów, kosmetyków. Cenne właściwości posiadają zarówno owoce czarnego bzu, które pojawiają się w sierpniu i są obecne do października, jak również kwiaty, które można pozyskiwać od końca maja do początku lipca. Z kwiatów można przygotować nie tylko orzeźwiającą i aromatyczną lemoniadę na letnie, ciepłe dni, ale też wina, nalewki, syropy, desery. Są one cenione za ciekawy smak i aromat oraz liczne właściwości zdrowotne. Są one pomocne m.in. przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych jako napar o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym i wykrztuśnym, łagodzą bóle gardła, działają przeciwzapalnie i antywirusowo. Ponadto wzmacniają odporność, uśmierzają ból, neutralizują wolne rodniki, przyspieszają przemianę materii. Kwiaty czarnego bzu zawierają cenne substancje, między innymi: olejki eteryczne, sterole, fenolokwasy, flawonoidy, triterpeny, cholinę. Natomiast w owocach znajdziemy składniki takie jak: witaminę C, witaminy z grupy B, antocyjany, kwasy organiczne, pektyny. Aby „wycisnąć” z bzu to, co najlepsze, należy pamiętać, aby zbierać dojrzałe kwiaty i owoce. Niedojrzałe zawierają toksyczny glikozyd, który może powodować różne zaburzenia gastryczne, np. biegunki, wymioty.