Karczochy to warzywa, które zrobiły dużą karierę w przemyśle farmaceutycznym. Ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, ekstrakt z karczochów jest elementem wielu suplementów i leków. Poleca się je głównie na wspomaganie pracy wątroby, układu trawienia, układu krążenia i utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu i lipidów. Jednak czy jest on również dobry na odkwaszanie organizmu? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Karczochy – co to za warzywa?
Karczoch to warzywo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Jako że jest ciepłolubny, nie znajdziemy go raczej w Polsce, choć przy odrobinie wprawy można postarać się wyhodować go w domowym ogródku.
Część jadalną stanowi pąk kwiatowy, który z wyglądu i charakterystycznej budowy nieco przypomina oset. Smak karczocha jest porównywany do smaku szparagów. Najsmaczniejsze są nieduże, młode karczochy. Najbardziej cenioną częścią są ich „serca”, czyli wewnętrzna miękka część. Szczyt sezonu na te warzywa przypada wczesnym latem i późną jesienią.
W polskich sklepach natrafimy głównie na dwie odmiany włoskich karczochów – romanesco (zielone, średnio duże) i violetto di Toscana (niewielkie, fioletowo-zielone).
Właściwości zdrowotne
Te rośliny zawierają dużo cennych związków odżywczych. Znajdziemy w nich m.in.: błonnik, kwasy organiczne, polifenole, flawonoidy, antyoksydanty, inulinę, dużo sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, a także witaminy (witaminę A, C, B6). Między innymi dzięki tym związkom:
- karczoch wspomaga oczyszczanie organizmu,
- wspomaga pracę wątroby i układu pokarmowego,
- wspomaga pracę układu krążenia i dba o utrzymanie dobrego poziomu cholesterolu i lipidów,
- obniża poziom cukru we krwi,
- wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające,
- wspomaga odchudzanie,
- wykazuje działanie antynowotworowe.
Dzięki obecności czterech kluczowych minerałów alkalizujących, karczoch jest warzywem, które znakomicie dba o równowagę pH (zobacz inne alkaliczne rośliny >>)Ze względu na swoje cenne właściwości, jest również chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Ekstrakt z niego znajdziemy m.in. w płynach oczyszczających, tonikach, kremach i maseczkach.
Karczochy w kuchni
Karczochy są bardzo zdrowe i proste w przygotowaniu, dlatego warto je włączyć do swojego menu. Karczoch wybornie smakuje po ugotowaniu, usmażeniu, upieczeniu lub podgrillowaniu. Świetnie pasuje zarówno do dań warzywnych, jak i mięsnych. We Włoszech można go spotkać w postaci zakonserwowanej lub jako składnik sałatek ziemniaczanych, lasagne, dipów lub pasty serowej.