Święta to wielki czas próby silnej woli dla osób na diecie. Nie martw się, że ominie Cię wspólne radowanie się przy rodzinnym stole. Jeśli jesteś na diecie alkalicznej (a dobrze wiemy, że jesteś :)), proponujemy Ci wielkanocne przepisy dietetyczne. Sprawdź, jak smacznie możesz obchodzić święta!
Kilka porad na początek:
- Nie bądź dla siebie zbyt surowy – jeśli złamiesz zasady w jeden dzień, nic się nie stanie. Ważne, aby jeden dzień nie pociągnął za sobą dalszych dni, które zamienią się w tygodnie i miesiące. Warto przecież docenić to, co już osiągnąłeś, prawda?
- Nie trać głowy, nie objadaj się – wyobraźnia podczas świąt działa na podwyższonych obrotach, co prowadzi do wzmożonej aktywności żołądka. Nie objadaj się w myślach i w rzeczywistości.
- Szukaj zdrowych zamienników – tłusty pasztet wielkanocny brzmi kusząco. Jednak polecamy jego zdrowszy odpowiednik – z soi i warzyw (marchewki, cukinii, pora, selera lub fasoli).
- Jedz regularnie i mało – wbrew pozorom święta mogą zaburzyć dotychczasową terminowość posiłków. Nie objadaj się 2 ogromnymi posiłkami – pamiętaj o 4-5 posiłkach dziennie, w małych ilościach.
- Idź na spacer – w trakcie świątecznego biesiadowania warto wyjść z całą rodziną na spacer – skorzysta na tym i Twój metabolizm, i rodzina 🙂
- Nie stresuj się – w święta postaraj się odpocząć i zrelaksować. Pamiętaj, że przewlekły, silny stres jest głównym czynnikiem prowadzącym do zawału serca.
Wielkanocne przepisy dietetyczne
Śniadanie – pasta z jajkiem (w końcu są święta!) i awokado
Składniki:
- 1 jajko ugotowane na twardo,
- 1 awokado (dojrzałe, wydrążone i mięsiste),
- 1 cebulkę dymkę,
- 1 łyżeczkę soku z cytryny,
- posiekany koperek (opcjonalnie),
- pestki dyni (opcjonalnie).
Przygotowanie: rozgnieć jajko wraz z awokado, aż do uzyskania gładkiej masy. Dodaj resztę produktów i zostaw, aż do zawiązania się wszystkich składników. Pasta doskonale smakuje na pełnoziarnistym chlebie, posypana pestkami dyni.
Drugie śniadanie – koktajl z jagodami (antyoksydacyjny)
Składniki:
- mrożone lub świeże jagody (100 g),
- buraczki w proszku (pół łyżeczki do herbaty),
- spirulina (pół łyżeczki do herbaty),
- mleko migdałowe (1 szklanka).
Przygotowanie: do blendera wrzuć jagody, proszek z buraków, spiruliny i blenduj do momentu uzyskania gładkiej konsystencji. Wlewaj powoli mleko migdałowe i miksuj ponownie. Możesz do koktajlu dodać listki mięty.
Obiad – szparagi z sosem pietruszkowo-słonecznikowym
Składniki:
- pęczek zielonych szparagów,
- pęczek natki pietruszki,
- 4 łyżki łuskanych nasion słonecznika,
- 1 ząbek czosnku,
- łyżeczka soku z cytryny,
- 5 łyżek oliwy z oliwek.
Przygotowanie: umyj szparagi, przekrój je na 3 części wzdłuż. Blanszuj we wrzątku (około 1 minuty), odcedź. Aby przygotować pastę, wrzuć do blendera nasiona słonecznika (można je wcześniej uprażyć na patelni bez tłuszczu), czosnek, pietruszkę, oliwę z oliwek. Blenduj około 15 sekund do uzyskania gładkiej masy. Szparagi wymieszaj z pastą i skrop łyżeczką soku z cytryny.
Podwieczorek – pudding chia
Składniki:
- 2 łyżki nasion chia,
- 4 łyżki mleka migdałowego lub ryżowego,
- 1 laska cynamonu.
Przygotowanie: nasiona chia wsyp do szklanki i zalej je mlekiem migdałowym lub ryżowym, aż do ich charakterystycznego napęcznienia. Wierzch puddingu posyp cynamonem.
Kolacja – sałatka
Składniki:
- 4 liście sałaty,
- 1 grejpfrut (obrany),
- zielone lub czarne oliwki (10 sztuk),
- mała czerwona cebula.
Przygotowanie: umyj liście sałaty, grejpfruta obierz ze skórek. Posiekaj owoc i cebulę na drobną kostkę. Do miseczki wrzuć oliwki. Całość możesz polać oliwą z oliwek i przyprawić swoimi ulubionymi przyprawami.
Wielkanocne przepisy dietetyczne to skuteczny sposób na przetrwanie kilku dni przy suto zastawionym stole. Nie musisz rezygnować ze smaku potraw jak i też nie musisz martwić się, że nie zmieścisz się w swoje ulubione ubranie po świętach. Życzymy smacznego! 😉