Pomidory to najczęściej spożywane alkaliczne owoce na świecie. W ich składzie znajdziemy dużo witamin i minerałów, m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, E, K, magnez, żelazo, wapń, sód, fosfor, potas, cynk, miedź. Naukowcy z Japonii odkryli, że pomidory zawierają cenne składniki odżywcze, które mogą zapobiegać chorobom naczyniowym.
Badania opublikowane w czasopiśmie Molecular Nutrition & Food Research wskazują, że zawarty w pomidorach związek 9-okso-oktadekadienowy zmniejsza poziom lipidów we krwi.
Zespół kierowany przez dr. Teruo Kawada z Uniwersytetu w Kioto wspierany przez Program Badań i Rozwoju dla nowych inicjatyw bio-przemysłowych w Japonii koncentruje swoje badania na walce z dyslipidemią. Jest to stan spowodowany nieprawidłową ilością lipidów we krwi w wyniku nadmiernej ilości kwasów dietetycznych i metabolicznych.
Dyslipidemia zazwyczaj nie daje żadnych objawów, jednak może prowadzić do chorób krążenia. W celu uchronienia się przed nimi, należy dbać o prawidłowy poziom lipidów. Ich nadmiar jest spowodowany nagromadzeniem kwasów dietetycznych i metabolicznych.
Pora na pomidora?
Ze względu na wartości odżywcze, właściwości alkalizujące, ale przede wszystkim walory smakowe, pomidor jest najczęściej wybieranym owocem.
Zespół badawczy przeanalizował zawarty w pomidorach kwas 9-okso-oktadekadienowy i jego potencjalne właściwości anty-dysplidemiczne jako bezpośredni skutek redukcji kwasicy.
Związek okazał się zwiększyć utlenianie kwasów tłuszczowych i przyczynił się do regulacji poziomu lipidów. Kwas 9-okso-oktadekadienowy wykazuje działanie przeciwdziałające dyslipidemii, a zatem pomidory mogą zapobiegać chorobom naczyniowym.
Środek zawarty w pożywieniu i zapobiegający chorobom przewlekłym związanym z otyłością może znacznie ułatwić leczenie tych chorób. Pomidory wspomagają usuwanie skutków wczesnej dyslipidemii i działają prewencyjne.
Dr Robert O. Young sugeruje, że dietetyczne, metaboliczne i środowiskowe kwasy mogą sprawiać, że w organizmie znajdują się nieprawidłowe ilości lipidów, które uszkadzają ściany żył i tętnic. Substancje i związki zawarte w pomidorach chelatują te kwasy i zabezpieczają układ naczyniowy przed uszkodzeniami. Zmniejszając lub eliminując wydzielanie lipidów do krwiobiegu, zapobiegają miażdżycy i innym chorobom naczyniowym.
Pomidory w odżywczym koktajlu
Pomidory są jednym ze składników zielonego koktajlu Alkaline 16 Greens. Ten suplement diety jest bardzo prostym i szybkim sposobem na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów gdziekolwiek jesteś – w podróży, na siłowni, w pracy. Alkaline 16 Greens pomaga również utrzymać prawidłowe pH, oczyszcza organizm, wzmacnia włosy i paznokcie, przyczynia się do uregulowania wagi ciała.
Okazuje się, że pomidory, choć niepozorne, są niezwykle cenne. Poznaj inne warzywa i owoce, które są najlepsze dla twojego zdrowia.