Czym jest zakwaszenie organizmu? Jakie daje objawy? Jakie choroby wywołuje brak równowagi pH? Oto podstawowe informacje o zakwaszeniu organizmu.
Czym jest zakwaszenie organizmu?
Organizm każdego dnia produkuje tzw. odpady kwasowe (cholesterol, kwas moczowy, kwas octowy). Przy zdrowej diecie i zdrowym stylu życia jest w stanie sobie z nimi poradzić i sprawnie je usunąć z organizmu. Niestety zaniedbania dietetyczne, mała aktywność fizyczna, stres, nadmiar leków i inne czynniki powodują powstanie coraz większych ilości odpadów kwasowych, z którymi organizm nie radzi sobie tak łatwo. Równowaga pH zostaje zachwiana i rozwija się zakwaszenie. Organizm, który funkcjonuje w takim stanie przez dłuższy czas, traci zdolność do regeneracji uszkodzonych komórek, oczyszczania z metali ciężkich, a nawet wchłaniania składników odżywczych.
Objawy zakwaszenia
Zakwaszenie organizmu może o sobie dawać znać na różne sposoby. W początkowym etapie mogą to być bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, niska odporność, częste przeziębienia, wypadanie włosów, łamliwe paznokcie. Długotrwały stan zakwaszenia może przyczynić się do rozwoju różnych chorób (w tym chorób cywilizacyjnych). Zalicza się do nich m.in.: astmę, artrozę, alergie, choroby nerek, skóry, zębów, cukrzycę, dnę moczanową, egzemy, zespół jelita drażliwego, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, niewydolność wątroby, nieżyt żołądka, osteoporozę, a nawet nowotwory. Zwykle pojawiają się one w czwartym stopniu zakwaszenia (zobacz: 6 stopni zakwaszenia organizmu).
Jak sobie poradzić z zakwaszeniem?
Dieta
Pierwszym krokiem w powrocie do równowagi pH jest odpowiednio skomponowana dieta – bogata w składniki alkaliczne i minimalizująca składniki kwasotwórcze. Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim dieta odkwaszająca organizm powinna być bogata w warzywa, wybrane owoce i wodę (najlepiej alkaliczną). Do owoców alkalicznych zalicza się m.in. cytrynę, limonkę, awokado, grejpfrut, rabarbar. Warzywa i owoce najlepiej spożywać w postaci surowej (wtedy zawierają najwięcej witamin, minerałów, antyoksydantów i innych cennych składników). Jeśli jednak ktoś preferuje obróbkę termiczną, lepiej skorzystać z metod, które minimalizują stratę składników odżywczych (m.in. gotowanie na parze, krótkie gotowanie w małej ilości wody oraz pieczenie). Do produktów o działaniu zakwaszającym zalicza się głównie mięso i produkty mięsne, fast foody, słodycze, napoje gazowane, kawę, herbatę, alkohol. Szczegółowy wykaz produktów zakwaszających i odkwaszających przedstawia tabela żywności zasadowej >>
Suplementy diety
Nieocenioną pomocą są też odpowiednie suplementy diety. Hiszpańska firma Alkaline Care od lat dostarcza preparaty przeznaczone dla osób preferujących dietę alkaliczną. Wśród flagowych produktów są m.in. sole mineralne pHour Salts, krople odkwaszające organizm PuripHy, chlorofil w płynie Liquid ChloropHeal, alkalizujące warzywa Alkaline 16 Greens. Głównym zadaniem suplementów jest pomoc w przywróceniu i utrzymaniu równowagi pH. Jednak to nie jedyne ich działanie. I tak na przykład alkalizujące warzywa wspomagają oczyszczanie organizmu, dodają energii, pomagają w odchudzaniu. Z kolei chlorofil wspomaga pracę układu pokarmowego, odświeża oddech i również oczyszcza organizm z toksyn. Natomiast sole mineralne wzmacniają kości, zwiększają poziom energii i witalności.
Aktywność fizyczna
Umiarkowana aktywność fizyczna, dobrana do możliwości danej osoby, wspomaga wydalanie kwasów z organizmu. Poza tym jest świetnym sposobem na stres, który jest jednym z głównych czynników zakwaszających. Sport jest więc kolejnym krokiem na drodze do zdrowia i równowagi pH. Warto jednak dodać, że zbyt intensywna aktywność fizyczna może spowodować przeciążenie organizmu i efekt odwrotny do zamierzonego.