Kwiecień i maj to najlepszy moment na zbieranie liści pokrzywy. W tym czasie posiadają największe stężenie witamin, minerałów i innych dobroczynnych składników. Liście można przeznaczyć na herbatki, smoothie, soki, zupy, czy tez domowe kosmetyki. Można z nich również przyrządzić pyszne i aromatyczne pesto.
Pesto z pokrzywy – przepis
Składniki:
- 2 duże garści liści pokrzywy
- 4 łyżki migdałów w płatkach
- 1 łyżka pestek słonecznika
- ząbek czosnku
- 3-4 łyżki wysokogatunkowej oliwy z oliwek
- szczypta soli i inne ulubione przyprawy
- opcjonalnie: odrobina parmezanu
Przygotowanie:
- Liście pokrzywy umyj i przez kilka minut pomocz w ciepłej (ale nie wrzącej) wodzie.
- Czosnek obierz, pokrój na nieco mniejsze kawałki.
- Pestki słonecznika podpraż na patelni.
- Wszystkie składniki połącz ze sobą, a następnie zmiksuj, zachowując charakterystyczną dla pesto delikatną grudkowatość.
- Jeśli pesto jest za gęste, dodaj jeszcze trochę oliwy i ponownie miksuj przez chwilę.
Z czym można jeść pesto?
Pesto to klasyka włoskiej kuchni, jednak w oryginalnym przepisie znajdziemy zamiast pokrzywy bazylię, orzechy piniowe, parmezan, oliwę i czosnek. Sos jest najczęściej towarzyszem makaronów i dań z makaronów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpleść go w inne dania. Warto je podawać z pieczywem, grzankami, kanapkami, kopytkami, warzywami, sałatkami, risotto. W połączeniu z jogurtem naturalnym może stać się lekkim i pysznym sosem do kurczaka, innych mięs i ryb.
Właściwości pokrzywy
Sos pesto smakuje wybornie w oryginalnej recepturze, jednak warto czasem zamienić bazylię na pokrzywę, zwłaszcza, że w kwietniu i maju mamy jej pod dostatkiem. To zioło zapewnia ciekawy smak i aromat, a także wiele dobroczynnych składników. Znajdziemy w niej m.in. minerały (np. wapń, żelazo, magnez), witaminy (A, C, witaminy z grupy B), związki wspomagające układ krążenia, przeciwutleniacze, flawonoidy. To głównie dzięki tym związkom niepozorna roślina jest świetnym remedium oczyszczającym organizm, wspomagającym pracę ciała i umysłu, dodającym energii i witalności. Więcej o właściwościach zioła możesz przeczytać w artykule „Pokrzywa zwyczajna – działanie” >>