Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna to ważny element zdrowego stylu życia i odkwaszania organizmu. Rozsądnie dawkowany sport m.in. przyspiesza powrót organizmu do równowagi pH, wzmacnia odporność, zmniejsza poziom stresu, który jest jednym z głównych czynników zakwaszających. Aby czerpać z aktywności fizycznej same korzyści, warto to robić z głową. Intensywne treningi niedobrane do aktualnych możliwości organizmu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak więc to robić dobrze? Podpowiadamy poniżej.
Jak rozsądnie uprawiać sport?
- Skontroluj swój stan zdrowia. To zalecenie dotyczy głównie osób po 35 roku życia oraz osób z grupy ryzyka (palacze, nadciśnieniowcy, cukrzycy, osoby z nadwagą itp.). Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń najlepiej porozmawiać z lekarzem na co zwracać uwagę, a czego unikać.
- Wybierz sport, który sprawi ci radość. Aktywność fizyczna powinna sprawiać radość. Wybierz więc dziedzinę, która zapewni optymalną dawkę ruchu i uśmiechu na twarzy. Może to być bieganie, pływanie, taniec, joga, spacery po lesie lub cokolwiek innego. Nie decyduj się na to, co jest modne, tylko na to, co naprawdę lubisz. Od czasu do czasu warto też zmienić dyscyplinę.
- Dostosuj aktywność do swoich możliwości. Zaczynaj powoli i stopniowo zwiększaj wysiłek. Dostosuj aktywność do wieku i zażywanych leków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć opinii lekarza.
- Pamiętaj o nawadnianiu organizmu i właściwym odżywianiu. Uprawiając sport, należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i odpowiedniej diecie. Dieta powinna być uboga w tłuszcz, a bogata w węglowodany złożone i błonnik. Takie proporcje proponuje np. dieta śródziemnomorska lub dieta odkwaszająca organizm.
- Zadbaj o odpowiednie ubranie. Ubranie wcale nie musi być modne i drogie. Powinno być ono przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i dopasowane do pory roku. Latem powinno być ono przewiewne, zimą – ciepłe, nieprzewiewne, przepuszczające pot na zewnątrz.
- Zrób przerwę w przypadku przeziębienia lub innej choroby. Pamiętaj, że ćwiczysz przede wszystkim dla siebie, nie dla innych. Dlatego bądź dla siebie wyrozumiały/wyrozumiała i zrób przerwę, gdy tego organizm naprawdę potrzebuje. Po przerwie od aktywności należy stopniowo wracać do treningów.