Alkaliczna dieta to klucz do zachowania zdrowych jelit i zdrowego mózgu. Wiele badań potwierdziło, że ludzie, którzy cierpią na chorobę Alzheimera lub Parkinsona, wcześniej odżywiali się w nieprawidłowy sposób.
Jak wygląda prawidłowa dieta alkaliczna?
Dieta alkaliczna powinna zawierać przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw i nieco tłuszczów nienasyconych, takich jak tłuszcz z awokado, granatu, lnu i konopi.
Pamiętaj, by wybierać owoce i warzywa o odczynie alkalicznym – to te, które zawierają niewiele cukrów. Należą do nich:
-
awokado
-
pomidory
-
grapefruity
-
cytryny
-
limonki
-
szpinak
-
pietruszka
-
brokuły
-
jarmuż
Zawierają one bardzo dużo antyoksydantów, a awokado to bogate źródło glutationu. Taka dieta odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom układu nerwowego.
Starsze osoby, których dieta obfitowała we flawonoidy, chorowały na Alzheimera o 51% rzadziej niż pozostali. W Twojej diecie nie powinno brakować także filtrowanej wody o odpowiednim pH i pozbawionej fluoru.
Nie zapominaj o chlorofilu
Bardzo ważnym składnikiem prawidłowej diety jest chlorofil. Znajdziesz go przede wszystkim w warzywach o zielonych liściach. Im krócej będziesz je przygotowywał, tym więcej pozostanie w nich wartości odżywczych. Idealnym rozwiązaniem są zielone drinki, przyrządzone ze świeżych lub suszonych warzyw i owoców. Taka dieta poprawi nie tylko funkcjonowanie układu pokarmowego (zawiera dużo błonnika), ale także sprawi, że dłużej zachowasz sprawność umysłową.
Zdaniem doktora Roberta Younga należy unikać owoców morza i ryb, ponieważ zawierają one dużą ilość rtęci. Ich przygotowanie sprawia, że tracą wszelkie wartości odżywcze. Znacznie lepszym rozwiązaniem są zdrowe oleje lub jedzenie awokado.
Kolejną zasadą powinno być jedzenie małych porcji. Zwierzęta na niskokalorycznej diecie żyją znacznie dłużej, niż te, które mogą jeść kiedy tylko chcą.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie pokarmy można jeść na diecie alkalicznej, a których należy unikać, zapoznaj się z naszą tabelą.