Miażdżyca to podstępna choroba. Przez długi okres czasu może przebiegać bezobjawowo, charakterystyczne dolegliwości pojawiają się dopiero z biegiem lat i z dalszym postępem choroby. Według kardiologów miażdżycy i innym chorobom krążeniowym można zapobiegać zmieniając dietę i wprowadzając pozytywne zmiany w stylu życia.
Objawy miażdżycy
Miażdżyca jest przewlekłą chorobą tętnic, która charakteryzuje się powstawaniem złogów miażdżycowych (tzw. blaszek miażdżycowych). Stopniowo odkładające się złogi zmniejszają światło naczynia krwionośnego, co skutkuje mniejszym przepływem krwi do narządów zaopatrywanych przez daną tętnicę. Tak jak wspomnieliśmy, na samym początku choroba rzadko kiedy daje o sobie znać. W późniejszym etapie może dawać głównie objawy bólowe, umiejscowione tam, gdzie pojawiają się złogi:
- bóle w klatce piersiowej (miażdżyca naczyń wieńcowych)
- bóle nóg podczas chodzenia (miażdżyca tętnic kończyn dolnych)
- zaburzenia widzenia, bóle głowy, niedowłady (miażdżyca tętnic szyjnych i mózgowych)
- bóle brzucha (miażdżyca tętnic jelit)
- podwyższone ciśnienie, uszkodzenie nerek (miażdżyca tętnic nerkowych)
Miażdżyca a dieta zasadowa
Według specjalistów odpowiednia dieta jest w stanie zapobiec pojawieniu się choroby lub spowolnić jej rozwój, jeśli już się pojawi. Kardiolodzy mówią o trzech ważnych elementach takiej diety: ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, ograniczeniu spożycia produktów przetworzonych i zwiększeniu ilości warzyw i owoców. Wskazania do diety przy miażdżycy w dużej mierze nakładają się na wskazanie diety zasadowej, która zaleca m.in.:
- Rezygnację z tłuszczów zwierzęcych (i mięsa) na rzecz zimno tłoczonych olejów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3, 6, 9), m.in. oliwy z oliwek, oleju lnianego, oleju z awokado.
- Zwiększenie ilości warzyw, bogatych w błonnik, witaminy, minerały, antyoksydanty i inne cenne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Ograniczenie produktów przetworzonych, które w dużej mierze zawierają „puste kalorie” oraz szkodliwe tłuszcze trans sprzyjające rozwojowi blaszek miażdżycowych.
- Nawadnianie organizmu. Odpowiednia ilość płynów (2 litry dla kobiet, 2.5 litra dla mężczyzn) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza jeśli są już obecne jakieś choroby.
Jeśli obawiasz się miażdżycy, to wiedz, że dieta odkwaszająca organizm może ochronić cię przed tą chorobą lub spowolnić jej rozwój. Ogromne znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji, również przy miażdżycy, ma rzucenie palenia i ograniczenie innych używek, a także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna.