Prawidłowe nawadnianie organizmu w 5 krokach

Czy wiesz, że ciało dorosłego człowieka w 50-60% składa się z wody? Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, bez wody po prostu nie ma życia. Wszyscy wiemy, że należy nawadniać organizm, jednak jak robić to dobrze?

Kilka faktów o nawadnianiu organizmu

Zewsząd słyszymy, że średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 2 litry dla kobiet i 2.5 litra dla mężczyzn. Czy to znaczy, że każdego dnia musimy wypijać aż tyle wody? Okazuje się, że nie. Podane wartości dotyczą całkowitego zapotrzebowania organizmu na płyny, w tym również wodę znajdującą się w owocach, warzywach, sokach, mleku, koktajlach, zupach, a nawet w kawie i herbacie. Natomiast warto zadbać, aby 2/3 wypijanych płynów stanowiła sama woda.

Właśnie, a co z kawą i herbatą? Mimo że mają one właściwości moczopędne, wliczają się do ogólnej ilości wypijanych płynów. Wielu ekspertów uważa, że umiarkowane (czyli 2-3 filiżanki kawy lub 5-8 filiżanek herbaty na dobę) picie tych płynów nie prowadzi do nadmiernej utraty wody. W organizmie zachodzi wtedy pewnego rodzaju tolerancja na kofeinę i efekt moczopędny się zmniejsza. Warto jednak dodać, że jeśli ktoś ograniczy spożycie płynów wyłącznie do kawy i herbaty, wtedy może nastąpić utrata wody. Pamiętaj też, że kawa i herbata przyczyniają się do zakwaszenia organizmu, tak więc na pewno z tego powodu warto je ograniczyć choć trochę.

Nawadnianie organizmu w 5-ciu krokach

  • Popijaj płyny często, lecz w małych ilościach (pół szklanki).
  • Dbaj o to, aby 2/3 spożywanych płynów stanowiła woda.
  • Zamień zwykłą wodę na wodę alkaliczną – będziesz nawadniał organizm i zarazem zadbasz o równowagę kwasowo-zasadową.
  • Napoje z kofeiną spożywaj w umiarkowanej ilości (5-8 filiżanek herbaty lub 2-3 filiżanki kawy na dobę).
  • Ilość spożywanej wody powinna być proporcjonalna do jej strat. Oznacza to, że w trakcie upałów, podczas dużej aktywności fizycznej, chorób lub innych sytuacji opisanych akapit wyżej, należy wypijać odpowiednio więcej płynów.

Woda alkaliczna

Woda alkaliczna to woda, której pH wynosi co najmniej 7.5. Można ją przygotować za pomocą sody nawadnianie organizmuoczyszczonej lub specjalistycznych kropli PuripHy. Wystarczy kilka kropli tego produktu dodać do 1 litra wody, aby jej pH wzrosło do 9! Krople można dodawać również do ulubionych napojów (kawy, herbaty, soków) oraz do wody, w której gotujesz warzywa.

Zalety wody alkalicznej:

  • pomaga organizmowi rozpuścić i usunąć zgromadzone w nim kwasy,
  • zapobiega rozwojowi chorób,
  • zmniejsza refluks i zgagę,
  • poprawia stan zdrowia,
  • opóźnia proces starzenia się;

Jak widać, prawidłowe nawadnianie organizmu jest bardzo proste. Nawadniaj więc organizm nie tylko latem i ciesz się dobrym zdrowiem.

You may also like...