Na czym polega dieta zasadowa?

Dieta zasadowa, polega ma za zadanie zmniejszyć kwasowość organizmu, oraz dostarczyć mu takich substancji, jak witaminy, minerały i fitoskładniki, które przywrócą mu równowagę.

Żywność zasadowa wspiera usuwanie toksyn z organizmu, oraz neutralizuje kwasowe związki, które odkładają się w organizmie. Standardowa dieta, w której dominują takie składniki, jak cukier, skrobia, tłuszcz i dużą ilość białka, zwykle prowadzi do coraz większego stężenia związków zakwaszających. W tym artykule, przedstawię kilka najważniejszych zasad diety zasadowej.

1 Unikaj jedzenia produktów bogatych w cukier i czytaj skład produktów spożywczych. Wiele produktów zawiera cukier, mimo tego, że nie wydają się słodkie. Można to powiedzieć między innymi o keczupie i innych sosach. Nie pij słodzonych napojów, wyeliminuj z diety także ciastka i inne słodycze.

2 Nie jedz produktów przetworzonych i gotowej żywności. Takie produkty, jak wspomniany powyżej keczup, mięso w puszkach, chleb, masło orzechowe, mrożone warzywa, krakersy, puszkowane zupy, wędliny czy słodzone jogurty, nie mają nic wspólnego ze swoimi zdrowszymi pierwowzorami.

3 Unikaj podgrzewania potraw w mikrofalówce. Niszczy ona witaminy i wpływa na zmianę struktury fizycznej i chemicznej potraw.

4 Unikaj jedzenia produktów zawierających czyste białko. Należą do nich między innymi mięso i nabiał. Białko po rozkładzie w układzie pokarmowy, wydziela silnie zakwaszające metabolity.

5 Podstawę diety powinny stanowić surowe warzywa i owoce, które zawierają niewiele cukru. Staraj się dodawać surowe owoce, do każdego z posiłków. Początkowo przejście na dietę zasadową może być trudne, dlatego zwiększaj ilość warzyw w posiłkach stopniowo. Zamiast dużej porcji ziemniaków lub kotleta, wypełnij część talerza pożywną surówką.

6 Pij dużo wody – woda dostarcza minerałów oraz ułatwia usuwanie niepotrzebnych metabolitów z organizmu. Wyeliminuj z diety kawę i herbatę, ponieważ mają one działanie moczopędne. Słodkie napoje i alkohol, mają silne działanie zakwaszające na organizm.

7 Uprawiaj sport – wysiłek fizyczny także poprawia usuwanie toksyn z organizmu, wraz z potem. Jeśli regularnie ćwiczysz, łatwiej jest Ci zachować prawidłowy poziom pH i prawidłowy metabolizm.