Czosnek niedźwiedzi to roślina jadalna, lecznicza i ozdobna, porastająca lasy całej Europy i niektóre rejony Azji. Jest znakomitą alternatywą dla ząbków czosnku – ma łagodniejszy smak, lepiej się trawi i łatwiej przyswaja. Jej właściwości zdrowotne potrafili docenić nasi przodkowie. Warto je poznać i wprowadzić czosnek niedźwiedzi do swojego menu. Jeśli posiadasz ogródek przydomowy, warto go posadzić, aby zawsze mieć pod ręką. Roślina jest w miarę prosta w uprawie i odporna na mrozy.
Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?
Roślina w niczym nie przypomina czosnku pospolitego, ponieważ nie ma formy ząbków, jedynie liście. To właśnie w nich kryją się cenne związki. Liście dojrzałej rośliny mają zwykle długość 20-30 cm i z wyglądu przypominają liście konwalii. Kwitnący czosnek niedźwiedzi wytwarza białe kwiatostany, jednak nie nadają się one do spożycia, gdyż zawierają szkodliwe substancje. Cała roślina wytwarza przyjemny, czosnkowy zapach, jednak nie tak intensywny jak tradycyjne ząbki.
Właściwości zdrowotne
Uważa się, że ten rodzaj czosnku zawiera najwięcej związków siarki niż jakakolwiek inna roślina w Europie. W porównaniu do czosnku w ząbkach – nawet kilka razy więcej. Związki siarki stanowią naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także pobudzają układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych. Te substancje wspomagają również pracę wątroby, której głównym zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksyn.
Zielarze twierdzą, że roślina wykazuje działanie podobne do antybiotyku – niszczy bakterie chorobotwórcze, nie naruszając przy tym równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Czosnek niedźwiedzi jest pomocny także przy infekcjach wirusowych, głównie przy grypie i przeziębieniu.
Roślina wywiera pozytywny wpływ na układ krwionośny. Dobroczynne związki, m.in. adenozyna, obniżają ciśnienie krwi, obniżają poziom „złego” cholesterolu, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego.
Ponadto czosnek niedźwiedzi wspomaga pracę układu trawiennego, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zioło może jednak działać drażniąco, dlatego powinny go unikać osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
Roślina może mieć najróżniejsze zastosowania kulinarne. Świetnie komponuje się z twarogami, pastami jajecznymi i rybnymi. Dobrze się czuje w towarzystwie warzyw, dań z makaronów i mięs. Dodając czosnek niedźwiedzi do oliwy, masła lub sosów na bazie śmietany i jogurtu, wzbogacimy ich smak i nadamy ciekawy aromat. Miłośnicy nietypowych kiszonek mogą śmiało ukisić jego liście.