Nie tylko to, co jemy, ale również to, co pijemy ma wpływ na równowagę kwasowo-zasadową lub jej brak. Przy diecie odkwaszającej organizm nie jest wskazana kawa, herbata, słodkie gazowane napoje, napoje energetyzujące i inne popularne produkty. Co więc warto pić przy diecie alkalicznej?
Napoje polecane na diecie zasadowej
- Woda alkaliczna, czyli woda o pH 7,5 – 9. To jest płyn nr 1 na diecie odkwaszającej organizm. Można ją przygotować na kilka sposobów: filtrując kranówkę w specjalnym dzbanku (np. pHydro Jug >>), używając kropli alkalicznych PuripHy >> bądź też dodając do przefiltrowanej, oczyszczonej wody odpowiednie proporcje soli himalajskiej i soku z cytryny.
- Warzywne soki i koktajle. To kolejny faworyt przy diecie odkwaszającej. Najbardziej wartościowe będą oczywiście domowe, świeże soki i koktajle przyrządzone z wysokiej jakości składników.
- Domowe lemoniady i wody smakowe. Przepis na domową lemoniadę jest bajecznie prosty: wodą należy zalać pokrojoną świeżą cytrynę, imbir, a później dodać kilka listków mięty. Podobnie można zrobić domowe wody smakowe – ulubione warzywo (np. ogórek) lub owoc (np. arbuz) pokroić na kawałki, następnie zalać wodą. Przed wypiciem warto odczekać 1-2 godziny, aby woda przeszła danym smakiem.
- Ziołowe herbatki, np. melisa, rumianek, mięta. Zioła nie tylko nie zakwaszają organizmu, ale również działają wszechstronnie i pozytywnie na zdrowie.
- Buliony warzywne. Być może bulion nie brzmi zachęcająco, jednak smakuje on lepiej, niż się wydaje. Jeśli nie do picia, warzywne napary warto stosować do gotowania różnych potraw.
- Napoje roślinne, np. mleko migdałowe. Stosuje się je głównie jako zastępnik krowiego mleka.
Po czym poznać, że organizm jest dobrze nawodniony?
Nawadnianie to jeden z podstawowych elementów zdrowia. Niestety, wiele osób nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości wody i innych płynów. Prostym sposobem, aby zorientować się, czy pijemy odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, jest wygląd moczu. Mocz osoby, która nie cierpi na poważne choroby (np. cukrzyca) i odpowiednio nawadnia organizm, ma jasny, słomkowy kolor i jest bezzapachowy. Im ciemniejsza barwa i wyrazistszy zapach, tym bardziej ciało potrzebuje płynów. Nie należy jednak przesadzać w drugą stronę – częste wizyty w łazience mogą świadczyć o nadmiarze płynów lub piciu niewłaściwych płynów, np. o działaniu moczopędnym.