Pokrzywa jest powszechnie uznawana za chwast. Jednak zielarze, miłośnicy naturalnego leczenia i nasze babcie doskonale wiedzą, jakie drzemią w niej możliwości. Można się z nimi zapoznać w artykule Pokrzywa zwyczajna – działanie >> Pokrzywę można stosować na różne sposoby. Jednym z ciekawszych dań jest zupa z pokrzywy.
Zupa z pokrzywy – przepis
Składniki dla 4 osób
- 500 g ziemniaków sałatkowych
- 2 cebule
- 1 litr wywaru warzywnego
- 100 g pokrzywy (lub czosnku niedźwiedziego)
- 1 czerwony strąk chili
- 250 g młodych ziemniaków
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła, pieprz
Przygotowanie
- Ziemniaki cienko obrać i pokroić w kosteczkę. Cebulę drobno posiekać i razem z ziemniakami dusić na maśle 3 do 4 minut.
- Zalać bulionem, zagotować, a następnie gotować pod przykryciem na małym ogniu około 15 minut.
- Pokrzywę umyć, liście obskubać i dodać do zupy. Całość gotować jeszcze 10 minut, a następnie zmiksować blenderem lub w mikserze. Na koniec przyprawić pieprzem.
- Strąk chili pokroić na cienkie krążki. Młode ziemniaki cienko obrać, pokroić w kosteczkę i podsmażyć 10-14 minut na oliwie, aż staną się chrupiące. Dodać strąk chili i całość wymieszać.
- Zupę rozlać na talerze i rozłożyć do niej podsmażone ziemniaki z chili.
Gotowe 🙂
Właściwości pokrzywy
Ta niepozorna roślina zawiera mnóstwo różnych składników odżywczych, między innymi: wapń, żelazo, magnez, selen, cynk, potas, witaminę A, C, witaminy z grupy B. Znajdziemy w niej również rutynę i kwercetynę, związki wspomagające układ krążenia, a także fitoskładniki wszechstronnie wzmacniające organizm. Między innymi dzięki tym związkom pokrzywa jest ziołem, które znakomicie działa na ciało i umysł.
Pokrzywa zawiera liczne składniki odżywcze, dlatego powinny ją spożywać kobiety w ciąży. Dzięki temu, że zawiera dużo żelaza, jest polecana przy anemii wynikłej z niedoborów tego pierwiastka. Pokrzywa podnosi ogólny poziom energii i sił witalnych organizmu, dlatego herbatkę z pokrzywy warto popijać w stanach przewlekłego zmęczenia, osłabienia przez stres lub depresję. Oto inne cenne właściwości tego zioła:
- Wspomaga organizm w walce z alergiami, ponieważ wykazuje działanie przeciwhistaminowe.
- Obniża zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
- Reguluje pracę układu hormonalnego, odżywiając tarczycę i nadnercza.
- Jest polecana przy bólach reumatycznych, rwie kulszowej i osłabieniu mięśni.
Przepis pochodzi z książki Zdrowe odwaszanie >>