Choć może to zabrzmieć trywialnie, woda jest naszym najważniejszym produktem spożywczym. Dorosły człowiek w 60-70% składa się z wody, tak więc istotna jest jakość i ilość wypijanej wody.
Woda – twój eliksir życia
Organizm codziennie traci co najmniej 2.5 l wody:
- przez nerki w postaci moczu ok 1500 ml;
- przez skórę w postaci potu ok 500 ml;
- przez płuca w postaci pary wodnej ok 400 ml;
- przez jelito ze stolcem ok 100 ml;
Taką ilość wody musimy codziennie dostarczyć organizmowi. Podczas rozkładu pokarmu powstaje w procesie utleniania ok 0.3 l wody, a stały pokarm dostarcza średnio 0.7 l wody. Wynika z tego, że musimy wypić co najmniej 1.5 l płynów, żeby wyrównać dzienne straty wody. Przy gorączce, wyciskającej pot ciężkiej pracy lub aktywności fizycznej zapotrzebowanie na płyny odpowiednio się zwiększa.
Co się dzieje w organizmie, jeśli nie wyrównamy ilości płynów? Ich utrata w zaledwie 2%:
- zmniejsza sprawność fizyczną i umysłową,
- pamięć krótkotrwała pogarsza się,
- przy dłuższym niedoborze płynów dochodzi do zagęszczenia krwi – im gęstsza krew, tym wolniej płynie przez narządy, więc nie są one dostatecznie zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze.
Pijąc regularnie, przeciwdziałasz zakwaszeniu
Między gospodarką kwasowo-zasadową a wodą istnieje prosty związek: nerki mogą wydalić dostateczną ilość kwasów tylko wówczas, gdy te pozostałości przemiany materii zostaną uprzednio wypłukane z tkanki łącznej, a one same – przepłukane dostateczną ilością wody.
Najlepiej pić przez cały dzień regularnie małe ilości wody, mniej więcej po 0.2 litra. Skłonność do opróżniania żołądka zwiększa się początkowo w zależności od ilości wypitego płynu. Jeśli jednak ktoś wypije na raz więcej niż 0.5 litra, osiągnie stan wręcz przeciwny. Poza tym nadmiar wody rozciąga żołądek, co szybko może powodować bóle brzucha. Nie powinno się więc nadrabiać zaległości wieczorem i wypijać wszystkiego, czego nie zdążyło się wypić w ciągu dnia.
Rady dotyczące właściwego picia
- Pijmy „profilaktycznie”, zanim poczujemy pragnienie.
- Pijmy równomiernie przez cały dzień co najmniej 1.5 do 2 litrów.
- Więcej płynów (od 3 do 4 l) potrzebujemy przy wysokich temperaturach lub wysiłku fizycznym, a także podczas kuracji zasadowej.
- Odpowiednie są napoje niskokaloryczne: woda mineralna lub wodociągowa, herbaty ziołowe i owocowe, czyste soki owocowe rozcieńczone wodą lub herbatą oraz oczywiście woda alkaliczna.
- Alkalizujące Krople PuripHy >> to prosty sposób na to, by zmienić odczyn płynów na alkaliczny, czyli taki, który odkwasza. Dzięki temu nie tylko nawadniasz organizm, ale również dbasz o równowagę pH.
- Osobom starszym często pomaga sporządzony na piśmie plan picia.
Przeczytaj również Prawidłowe nawadnianie organizmu w 5 krokach >>