Dieta zasadowa (zwana inaczej alkaliczną), to rewolucyjna dieta, dzięki które inaczej spojrzysz na to, co jesz na co dzień. Podstawową zasadą jest utrzymanie proporcji 80:20, czyli dopilnowanie, aby Twoja dieta w 80% składała się z produktów alkalicznych, a jedynie w 20% z produktów zakwaszających.
Dieta ta ma na celu przywrócenie odpowiedniego poziomu pH krwi. Nie jest to jednak zadanie łatwe – obecnie ludzie spożywają zbyt dużo zakwaszających produktów, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Podstawowym celem diety zasadowej jest zastąpienie produktów zakwaszających produktami alkalizującymi.
Jak wygląda dieta większości osób?
Niestety, ale zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne metody odżywiania, nie dają szans na odkwaszenie organizmu.
Kuchnia polska dostarcza bardzo małej ilości świeżych owoców i warzyw, jest bogata w tłuszcz i węglowodany. Niektóre niewinnie wyglądające potrawy, jak na przykład podsmażane pierogi, dostarczają ogromnej ilości kalorii w jednej porcji.
Kuchnia nowoczesna jest jeszcze gorsza, ponieważ dostarcza niewielkiej ilości warzyw, a dominuje w niej białe pieczywo, tłuste mięso i produkty wysoce przetworzone. Nasz organizm zakwaszają także modne produkty (często promowane jako zdrowe) jak na przykład sushi.
Zapytasz: skąd mam wiedzieć, które produkty są alkalizujące, a które zakwaszające? Tu z pomocą przychodzą specjalne listy produktów zasadowych, które powinieneś wprowadzić do swojej codziennej diety. Sprawdź tabelę żywności zasadowej >>
Alkalizująca żywność ma za zadanie oczyszczenie oraz wzmocnienie organizmu, który został zniszczony przez niebezpieczne kwasy dietetyczne i metaboliczne. Alkalizacja to oddech dla Twojego zatrutego kwasami ciała. Dieta zakwaszająca sprawia, że Twoje ciało przedwcześnie się starzeje, dotykają Cię liczne choroby i schorzenia, czujesz się ciągle zmęczony i niezadowolony. Niebezpieczne kwasy sieją spustoszenie w Twoim organizmie, powoli ale skutecznie osłabiają go i niszczą. Kluczem do pokonania zakwaszenia jest alkalizacja.
Zapytasz: jak powinienem alkalizować swój organizm, aby pozbyć się zakwaszenia? Odpowiedź jest prosta: poprzez odpowiednią dietę.
Podstawą diety zasadowej są alkalizujące owoce i warzywa, które pochodzą z ekologicznych upraw. Wśród najbardziej alkalizujących produktów żywnościowych są:
- buraki,
- marchew,
- seler,
- lucerna,
- brokuły,
- papryka,
- pomidory,
- dynia,
- rzodkiewka,
- jarmuż,
- szpinak,
- kapusta,
- pasternak,
- melon,
- awokado,
- wiśnie,
- czereśnie,
- pomarańcze,
- cytryny,
- limonki,
- grejpfruty,
- maliny,
- mango,
- arbuz,
- kokos,
- jeżyny,
- porzeczki,
- banany,
- migdały i wiele, wiele więcej
Z ich pomocą pozbędziesz się niebezpiecznych kwasów! Podstawą diety powinny być warzywa, natomiast owoce mogą się w niej pojawiać od czasu do czasu.
Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta alkaliczna?
Z czego powinniśmy zrezygnować przechodząc na dietę alkaliczną? Przede wszystkim z białek zwierzęcych, przetworów mlecznych, mięsa, produktów silnie przetworzonych oraz cukrów. W skrócie: z wszystkiego, czego pochodzenia nie jesteś w stanie określić i wiesz, że zakwasza Twoje ciało.
Dieta zasadowa w dużej mierze jest dietą wegetariańską, jednak nie zapominajmy, że wiele produktów roślinnych ma negatywny wpływ na organizm. Należą do nich:
- soja i produkty pochodzące z soi
- tłuszcze trans
- owoce zawierające dużą ilość fruktozy, np. jabłka
- soki owocowe
- cukier
- pieczywo i inne produkty mączne
- warzywa zawierające dużą ilość łatwo przyswajalnej skrobi (ziemniaki, gotowana marchew)
Zapamiętaj, celem diety pH jest utrzymanie optymalnego poziomu pH Twojego organizmu i tylko dzięki utrzymaniu właściwej równowagi pH możesz być pewien, że Twoje ciało jest zdrowe. Dieta alkaliczna to najlepszy i skuteczny sposób na oczyszczenie z niebezpiecznych i trujących kwasów.