Odpowiedź brzmi: TAK! Dieta alkaliczna, w przeciwieństwie do innych diet, które stają się „modne”, jest oparta na dowodach. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania kliniczne. W diecie alkalicznej chodzi o to, aby zastąpić zakwaszające pokarmy żywnością zasadową. Wszystko po to, aby zrównoważyć poziom odczynu pH organizmu.
Najbardziej zakwaszające związki, które znajdują się w żywności to: białko, fosfor oraz siarka. Z kolei najbardziej alkalizujące związki znajdujące się w jedzeniu to: wapń, potas oraz magnez.
Pokarmy zakwaszające i odkwaszające organizm
- Do zakwaszających pokarmów zaliczamy między innymi: mięso, ryby, jaja, nabiał, alkohol, większość ziaren.
- Do pokarmów alkalizujących zaliczamy między innymi: warzywa, owoce, orzechy czy rośliny strączkowe.
- Można także wyróżnić grupę pokarmów neutralnych, do których zaliczamy np. naturalne tłuszcze roślinne, skrobię czy niektóre naturalne cukry.
Dowiedz się więcej, sprawdź tabelę żywności zasadowej >>
Działanie diety alkalicznej na poprawę ludzkiego zdrowia jest potwierdzone naukowo. Szczególny wpływ na zdrowotny wpływ diety zasadowej ma fakt, że zachęca ona do jedzenia dużej ilości świeżych warzyw i owoców oraz do rezygnacji z produktów przetworzonych.
Dieta alkaliczna jest w stanie poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie. Bo przecież kiedy jesteśmy zdrowsi, to jesteśmy szczęśliwsi. W połączeniu z regularną aktywnością fizyczną możliwe jest osiągnięcie widocznych efektów w krótkim czasie.
Należy pamiętać, że istnieje tylko jedna choroba – zakwaszenie organizmu. Jedynym sposobem na walkę z nim jest alkalizacja.