Dieta alkaliczna opiera się na teorii, która mówi, że krew ma swój własny, alkaliczny odczyn. Dlatego też należy spożywać produkty, które swoim odczynem pH pasują do odczynu krwi. Krótko mówiąc, należy jeść tak, aby nie zakwaszać organizmu.
Dieta alkaliczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych:
- Witalność.
- Wzmocnienie i oczyszczenie organizmu.
- Zdrową utratę wagi.
- Zapobiega chorobom cywilizacyjnym.
- Zmniejsza problemy z wypadaniem włosów, cellulitem, kruchymi paznokciami, suchą skórą.
- Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i na układ trawienia.
Co można jeść na diecie alkalicznej?
Alkaliczna dieta, wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie polega na tym, żeby nie jeść produktów o kwaśnym smaku. Owoce cytrusowe lub warzywa są kwaśne, a należy je jeść. Chodzi o produkty, które tworzą w organizmie kwaśne środowisko. Produkty dobre, alkalizujące, to np. owoce cytrusowe czy zielone warzywa liściaste. Złe produkty, zakwaszające organizm, to mocno przetworzona żywność (fast-foody, słodzone napoje gazowane) czy mięso. Podczas trawienia białek i węglowodanów w naszej krwi zwiększa się ilość kwasowych produktów przemiany materii, które prowadzą do wielu problemów zdrowotnych.
W diecie alkalicznej chodzi o to, aby ograniczyć spożywanie produktów, które powodują wydzielanie się nadmiaru zabójczych kwasów dietetycznych i metabolicznych. Należy dążyć do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dieta zasadowa i alkaliczny styl życia przyczynią się do tego, że będziesz zdrowszy.
Nie można mylić diety alkalicznej z krótkotrwałymi dietami, które prowadzą do spadku masy ciała, a następnie, do ponownego przybrania na wadze. Istotą diety zasadowej jest trwała zmiana sposobu odżywiania.