Poniżej kilka dowodów na to, że doskonale znana wszystkim mięta to uniwersalny środek prozdrowotny, który wspomaga naszą walkę z zakwaszeniem organizmu.
1. Bufor dla niebezpiecznych kwasów
Najnowsze badania pokazują, że przeciwutleniacze zawarte w mięcie wspomagają buforowanie kwasów, które są przyczyną rozwoju nowotworów. Zasadowe bufory działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc organizm przed rozwojem komórek rakowych i przed niszczeniem zdrowych komórek.
2. Oczyszczanie krwi
Mięta doskonale oczyszcza krew z wszelkich składników, które jej szkodzą.
3. Objawy grypy i przeziębienia
Mięta łagodzi objawy przeziębienia i grypy, które są powodowane nadmiernym zakwaszeniem organizmu.
Silny aromat olejku miętowego „otwiera” przekrwiony nos, gardło, płuca i oskrzela, przez co łatwiej nam oddychać. Ochładzając górne drogi oddechowe, neutralizuje działanie kwasów, które wywołują męczący i duszący kaszel.
Wiele maści i kremów ma w swoim składzie miętę. W przeciwieństwie do innych inhalatorów działanie takich balsamów jest bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska (w porównaniu do środków w aerozolach i sprayach).
Ponadto mięta eliminuje kwasy, które są przyczyną wielu alergii.
4. Astma
Regularne stosowanie mięty przynosi wymierne korzyści dla wszystkich ludzi cierpiących na astmę. Jest do doskonały środek rozkurczowy dla błon śluzowych i przynosi ulgę we wszelkich zatorach i kaszlu.
Należy jednak pamiętać, że mięta i olejek miętowy w nadmiernych ilościach mogą mieć działanie drażniące.
5. Trawienie
Mięta wspomaga apetyt i buforuje kwasy metaboliczne. Łagodzi także działanie kwasów żołądkowych w przypadku np. niestrawności czy zapalenia.
Aromat mięty aktywuje działanie gruczołów ślinowych i gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie związków alkalizujących i w ten sposób przyczynia się do szybkiej neutralizacji kwasów dietetycznych. Stąd tak duża popularność mięty w kuchni.
Mięta łagodzi objawy niestrawności, zgagę oraz zespół jelita drażliwego (poprzez rozluźnienie mięśni w okolicach jelita).
6. Bóle głowy
Balsam na bazie mięty lub po prostu olejek miętowy przynoszą szybką ulgę w bólu głowy. Wystarczy nanieść odrobinę na skronie, czoło i nos a po kilku minutach ból głowy ustępuje.
7. Niewielkie bóle spowodowane zakwaszeniem organizmu
Mięta wykazuje działanie przeciwbólowe, doskonale neutralizuje bóle związane z nadmierną ilością kwasów w organizmie np. skurcze mięśni czy skręcenia.
8. Zdrowie jamy ustnej
Dzięki działaniu bakteriobójczemu i odświeżającym mięta doskonale dba o zdrowie jamy ustnej. Hamuje rozwój szkodliwych bakterii wewnątrz jamy ustnej i oczyszcza język oraz zęby z kwasów dietetycznych. Ponadto zwalcza nieświeży oddech wywoływany również przez szkodliwe kwasy.
9. Pielęgnacja skóry
Herbatka miętowa działa oczyszczająco na skórę, pomaga zwalczać uciążliwy trądzik. Ma działanie odświeżające i chłodzące dlatego wspomaga leczenie świądu, oparzeń i podrażnień skóry.
Sok z mięty to doskonały środek do mycia. Łagodzi swędzenie, leczy wszelkie dolegliwości skóry spowodowane nadmiernym zakwaszeniem, leczy zmiany trądzikowe.
Dzięki działaniu łagodzącemu swędzenie mięta doskonale sprawdza się w przypadku ukąszeń owadów takich jak komary, osy czy pszczoły.