Jeżeli nie sięgasz po świeże, organiczne cytryny, to po przeczytaniu tego tekstu, z pewnością włączysz je do swojej diety, zwłaszcza, że cytryna odkwasza organizm. Zarówno cytryna, sok z cytryny, jak i jej miękisz i skórka, posiadają wiele prozdrowotnych właściwości. Poniżej zamieszczam 8 leczniczych zastosowań cytryny.
Właściwości zdrowotne cytryny
Oczyszczanie jelit
Kwaśny smak tych owoców zwiększa perystaltykę jelit, co przyczynia się do bardziej sprawnego usuwania z organizmu produktów przemiany materii, a także sprzyja regularności wypróżnień. Wyciśnij jedną cytrynę do ciepłej, alkalicznej wody o pH 9.5 – niech będzie to pierwszy napój, po który sięgasz z samego rana. Możesz również dodać, do tej samej szklanki, sole mineralne pHour Salts >>. Zwiększy to jeszcze bardziej wydajność oczyszczania jelit. Dodawaj od 1 do 3 łyżeczek na szklankę alkalicznej wody z sokiem z cytryny.
Choroby nowotworowe
Cytryna zawiera 22 przeciwrakowe i przeciwkwasowe związki, włącznie z limonenem, naturalnie występującym olejem, który spowalnia i buforuje kwasy, które niszczą zdrowe tkanki, prowadząc do tworzenia się guzów u zwierząt. Cytryny zawierają również substancje, nazywane glikozydami flawonoidowymi, które powstrzymują kwasy, uszkadzające zdrowe komórki, wywołując w ten sposób „efekt domino”, który prowadzi do wzrostu ilości komórek nowotworowych.
Grypa i przeziębienie
Cytryny są bogate w witaminę C i flawonoidy, które – wspólnymi siłami – uderzają w szkodliwe kwasy metaboliczne, powodując usuwanie tych toksyn z organizmu poprzez układ wydalniczy, pory skóry, a także zatoki. Jest to możliwe dzięki wywoływaniu stanu gorączkowego, albo przeziębienia.
Wątroba
Świeży sok z cytryny, dodany do dużej szklanki wody, wypijanej o poranku, jest znakomitym sposobem na detoksykację wątroby.
Alergie
Cytryny zawierają dobroczynny, organiczny związek chemiczny – hesperydynę. Badania wykazały, że hesperydyna łagodzi objawy alergiczne, redukując kwasowe toksyny, które wywołują reakcje alergiczne.
Cukrzyca
Cytryny, poza korzystnym wpływem na wzrok i zmniejszaniem chorób, które są związane z cukrzycą, wykazują również działanie, polegające na obniżaniu poziomu zakwaszenia krwi i redukowaniu poziomu kwasowej glukozy.
Kamienie w nerkach
Witamina C, w którą bogaty jest sok z cytryny, pomaga rozpuszczać kamienie w woreczku żółciowym, w nerkach, a także złogi wapnia.
Cytryna odkwasza organizm!
Terpeny z owoców cytrusowych efektywnie redukują kwasy, które wnikają do organizmu ze środowiska, poprzez układ oddechowy, albo powstają w wyniku złej diety i zaburzeń metabolizmu, powodując objawy grypy i przeziębienia. Oprócz tego terpeny wykazują przeciw kwasowe działanie również w przypadku takich dolegliwości, jak kwasowy refluks, niestrawność, zgaga, podrażnienie tkanek, zapalenie czy owrzodzenie.
Przeczytaj też Czy cytryna zakwasza organizm?
Składniki odżywcze
Cytryny zawierają witaminę C, flawonoidy, witaminy z grupy B, wapń, miedź, żelazo, magnez, fosfor, potas i błonnik – wszystkie te substancje służą podtrzymaniu alkalicznej struktury organizmu.
Równowaga pH
Choć cytryny same w sobie są kwasowe (pH równe 3.5), to jednak ich działanie jest silnie alkalizujące, ponieważ zawierają alkaliczny związek dwuwęglanu sodu, który wchodzi w interakcję z kwasami metabolicznymi organizmu, powodując ustabilizowanie pH płynów ustrojowych organizmu na alkalicznym poziomie. Śmiało więc można powiedzieć, że cytryna odkwasza organizm.
Warto dodać, że występujący w cytrynach dwuwęglan potasu pomaga neutralizować środowiskowe, pokarmowe i metaboliczne kwasy, których działanie wiąże się z procesami starzenia się organizmu, a także z wieloma chorobami.
Jak dodać cytrynę do codziennej diety?
1. Wyeliminuj wysoce toksyczny ocet winny i zastąp go alkalizującą cytryną lub limonką.
2. Śmiało korzystaj z cytryny i imbiru, aby zniwelować poziom kwasów żołądkowych i doprowadzić go do naturalnego, alkalicznego stanu równowagi.
3. Dodawaj sok z cytryny do alkalicznej wody, aby zneutralizować toksyczny kwas solny, który powstaje w żołądku, kiedy wytwarza on zasadowy dwuwęglan sodu, służący alkalizowaniu pokarmów i napojów, które spożywasz.
4. Zamiast dodawać ocet do swoich sałatek, zastąp go oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Teraz możesz cieszyć się alkalizującą sałatką, wolną od toksycznego kwasowego octu.
5. Codziennie rano, dodawaj sok z cytryny i mieszankę soli mineralnych do szklanki alkalicznej wody, aby wesprzeć proces alkalizowania krwi i tkanek.