Świeżo wyciskane soki to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Są polecane zarówno dzieciom, osobom starszym i dorosłym. Soki można wyciskać z wielu warzyw, owoców, ziół. Niektóre smakują wybornie w pojedynkę np. sok z marchwi lub jabłkowy, inne dobrze się komponują z różnymi roślinami.
Jak stworzyć zdrowy i smaczny sok?
Sztuka komponowania soków nie jest trudna. Możesz się kierować gotowymi przepisami (np. 3 przepisy na soki na każdą porę roku), dobrać składniki według ich możliwości leczniczych (np. 16 przepisów na soki na powszechne dolegliwości) lub skorzystać z podpowiedzi na wieloskładnikowe soki. Takie soki tworzysz według swoich upodobań smakowych, mimowolnie dbając o bogaty skład witamin, minerałów i innych cennych związków. Wieloskładnikowy sok „na bogato” powinien się składać z :
- Warzyw bazowych, np. sałaty, ogórka, kapusty białej lub pekińskiej, selera naciowego;
- Zielonych liści, np. szpinaku, jarmużu, rukoli, botwinki lub „grubszych liści” typu brokuł;
- Alkalizerów, czyli składników, dbających o równowagę pH, np. cytryny, limonki, grejpfruta
- Naturalnych słodzików, np. jabłka, gruszki, marchewki, pomarańczy;
- Dodatków, np. ziół, spiruliny, chlorelli, imbiru, kurkumy, kiełków;
Soki jednoskładnikowe
Sok z niektórych owoców i warzyw smakują wybornie zarówno solo, jak i w towarzystwie. Do tych roślin należą m.in.: jabłko, marchew, pomidor, pomarańcza, grejpfrut. Jednak inne mają na tyle charakterystyczny i wyrazisty smak, że lepiej przełamać go innymi roślinami, przyjemniejszymi w smaku. Do tych warzyw i owoców należą m.in. pietruszka, seler, papryka, burak. Jeśli nie masz pewności co z czym połączyć, możesz zasugerować się wcześniej opisanym „szablonem” do tworzenia wieloskładnikowych soków.
Zasady przyrządzania soków
- Wybieraj dobrej jakości składniki. Najlepsze są oczywiście warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych. Jeśli jednak nie masz możliwości ich zdobycia, to podczas zakupów zwykłych warzyw zwracaj uwagę czy nie mają pleśni i nie są wysuszone.
- Do przyrządzenia soku najlepsze są wyciskarki wolnoobrotowe, np. Greenzyme. W przeciwieństwie do sokowirówek wyciskają soki w niskiej temperaturze i na wolnych obrotach, dzięki temu sok jest bogaty w składniki odżywcze.
- Sok najlepiej wypić tuż po przyrządzeniu. Wraz z upływem czasu traci cenne witaminy i minerały. Maksymalnie warto go trzymać w lodówce jeden dzień.