Dziurawiec to roślina, która jest zwykle zalecana przy depresji i przewlekłym stresie. Jednak jego możliwości są znacznie większe. To zioło jest używane od wieków jako naturalne remedium na różne dolegliwości – bóle głowy, bezsenność, choroby wątroby i dróg żółciowych, by wymienić tylko kilka. Poznaj właściwości dziurawca i zobacz, dlaczego warto go mieć w domowej apteczce.
Dziurawiec – właściwości
Jedną z najbardziej charakterystycznych substancji występujących w tej niezwykłej roślinie, jest olejek eteryczny o właściwościach antybakteryjnych i rozkurczowych. Dziurawiec to również bogate źródło flawonoidów – związków o wszechstronnym działaniu na organizm (usuwanie wolnych rodników, ochrona przed nowotworami, działanie moczopędne).
W tym zielu znajdziemy również witaminę A, C, B4, pektyny, fitosterole, garbniki katechinowe, żywice. Związkiem, który czyni go naturalnym preparatem łagodzącym stany depresyjne, jest hiperycyna. Hiperycyna w połączeniu z promieniowaniem UV ze słońca wspomaga pracę układu hormonalnego, zmniejsza stany lękowe i depresyjne.
Ta niepozorna roślina, porastająca wiele pól i łąk, łagodzi migrenowe bóle głowy, jest pomocna w stanach niepokoju, obniżenia nastroju, wyczerpania nerwowego, dny moczanowej. Wpływa korzystanie na układ krążenia (zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, zmniejsza nadciśnienie), a także układ pokarmowy (łagodzi nieżyt żołądka i jelit, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, zmniejsza wzdęcia, biegunkę).
Zastosowanie zewnętrzne
Ziele dziurawca można stosować nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Okłady z naparu tej rośliny są pomocne w regeneracji naskórka, trudno gojących się ran, oparzeń lub odmrożeń. Płucząc gardło, można załagodzić stany zapalne lub zniwelować przykry oddech.
Najlepszy czas na zbiory
Miłośnicy samodzielnego zbioru ziół mogą wybrać się po dziurawiec od momentu jego kwitnienia, który przypada na koniec czerwca. Ta roślina może kwitnąć nawet do września. Na zbiory najlepiej wybrać się na łąki i pola oddalone od dróg i autostrad.
Przeciwwskazania
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, dziurawiec nie jest polecany każdemu. Powinny na niego uważać zwłaszcza osoby po przeszczepach, z dużym uszkodzeniem wątroby i z bardzo wysoką gorączką. Dziurawiec może również tworzyć niepożądane reakcje z zażywanymi w tym samym czasie doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwwirusowymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwzakrzepowymi.