Lecznicze właściwości bazylii azjatyckiej (tulsi)

Bazylia azjatycka, zwana także tulsi lub tulasi, to ważny symbol w hinduskiej tradycji religijnej. Roślina ta jest czczona przez wyznawców hinduizmu rano i wieczorem. Oprócz wartości religijnych tulsi jest też doskonałym lekiem na wiele różnych dolegliwości.

Oto 15 leczniczych zastosowań bazylii azjatyckiej:

1. Wspomaganie organizmu

Tulsi ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jej liście doskonale koją nerwy i wspomagają pamięć. Napar z liści wspiera usuwanie flegmy z dróg oddechowych. Ponadto wzmacniają żołądek i wzmagają procesy pocenia.

2. Leczenie przeziębienia i gorączki

Liście bazylii są lekiem obniżającym gorączkę. W Indiach są często stosowane w porze deszczowej, kiedy wzrasta zachorowalność na malarię i dengę – napar z rośliny wzmacnia organizm i uodparnia go na infekcje. Żucie liści tulsi łagodzi także objawy przeziębienia i grypy.

3. Kaszel

Bazylia azjatycka jest składnikiem większości syropów na kaszel. Wykazuje działanie wykrztuśne przez co przynosi ulgę w uporczywym kaszlu.

4. Ból gardła

Napar z liści bazylii to doskonałe lekarstwo na ból gardła. Można go pić lub regularnie płukać nim gardło.

5. Wspomaganie układu oddechowego

Roślina wspomaga leczenie chorób układu oddechowego. Wywar z liści z dodatkiem miodu i imbiru skutecznie wspomaga organizm w walce z zapaleniem oskrzeli, astmą, grypą, kaszlem oraz przeziębieniami.

6. Kamienie nerkowe

Bazylia azjatycka pozytywnie wpływa na działanie nerek. Jest szczególnie skuteczny w przypadku kiedy pojawiają się kamienie nerkowe. Picie wywaru z bazylii z dodatkiem miodu regularnie przez 6 miesięcy wspomaga proces usuwania kamieni z organizmu.

7. Choroby serca

Tulsi wykazuje lecznicze właściwości na choroby serca oraz osłabienie organizmu, które z nich wynika. Ponadto potwierdzono naukowo, że regularne spożywanie bazylii azjatyckiej obniża poziom cholesterolu we krwi.

8. Choroby występujące w wieku niemowlęcym i dziecięcym

Bazylia ma pozytywny wpływ na typowe problemy pediatryczne takie jak kaszel, gorączka, biegunka czy wymioty a nawet ospa wietrzna. Wystarczy podawać dzieciom sok z liści bazylii zaś zmiany na skórze smarować papka z liści bazylii z dodatkiem szafranu, co przyniesie ulgę w uporczywym swędzeniu i znacznie przyspieszy proces leczenia.

9. Stres

Liście bazylii są zaliczane do tzw. adaptogenów, czyli leków ziołowych, które uodparniają organizm na sytuacje stresowe. Skuteczne działanie antystresowe bazylii azjatyckiej wykazały badania naukowe. Wystarczy dwa razy dziennie przeżuć kilka listków bazylii aby zapobiec stresowi.

10. Zakażenia jamy ustnej

Sok z liści bazylii lub ich rzucie skutecznie leczą wszelkie uporczywe owrzodzenia powstałe w jamie ustnej.

11. Ukąszenia owadów

Liście bazylii azjatyckiej wspomagają gojenie się ran po użądleniach i ukąszeniach owadów. Wystarczy co kilka godzin smarować rany zmiksowanymi liśćmi tego zioła.

12. Choroby skórne

Sok z bazylii azjatyckiej stosowany miejscowo skutecznie leczy zmiany skórne takie jak np. grzybice.

13. Choroby zębów

Zioło jest bardzo przydatne podczas leczenia chorób zębów. Proszek zrobiony z wysuszonych na słońcu liści bazylii może być używany podczas mycia zębów. Wspomaga leczenie zębów i dziąseł oraz utrzymuje je w zdrowiu. Ponadto zapobiega przykremu zapachowi z ust.

14. Bóle głowy

Bazylia to doskonałe lekarstwo na ból głowy. Aby pozbyć się uporczywej dolegliwości wystarczy wypić napar z liści zioła lub stworzyć z nich pastę z dodatkiem olejku z drzewa sandałowego i taki specyfik nakładać na skronie i obolałe miejsca. Dzięki swoim właściwościom odświeżającym taka pasta może być też stosowana podczas upałów do ochładzania się.

15. Zaburzenia widzenia

Bazylia wykazuje działanie likwidujące ból oczu i leczące nocną ślepotę, która jest zwykle spowodowana niedoborami witaminy A. Dwie krople soku z czarnej bazylii wpuszczone do oczu przed snem wystarczą aby w krótkim czasie zauważyć wymierne efekty kuracji.

You may also like...