Marchew jest niezwykle popularnym warzywem w polskiej kuchni. Trudno sobie bez niej wyobrazić zupy i wiele innych dań. Jest ona pyszna i zdrowa. Poznaj właściwości marchewki.
Właściwości marchewki
Niepozorna marchewka to prawdziwa skarbnica składników odżywczych i innych dobroczynnych związków. Jest znakomitym źródłem prowitaminy A, z której w organizmie człowieka powstaje witamina A.
Oprócz tego znajdziemy w niej witaminę C, E, K, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), kwas pantotenowy, minerały (np. fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan, błonnik, pektyny, związki o działaniu antynowotworowym. Między innymi dzięki tym związkom marchewka wykazuje poniższe właściwości:
- Dba o wzrok. Kluczową rolę odgrywa tutaj witamina A, a także C i witaminy z grupy B.
- Obniża poziom „złego” cholesterolu, spełnia więc ważną rolę w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.
- Zapobiega nowotworom. Zawdzięcza to obecności beta-karotenu, przeciwutleniacza, który chroni przed rakiem jamy ustnej, przełyku, krtani i pęcherza moczowego.
- Poprawia wygląd skóry. Dzięki obecności antyoksydantów spowalnia proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Pobudza także produkcję kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne przeciwdziałając żylakom i pajączkom na nogach.
- Surowe warzywo ma niski indeks glikemiczny i może być bez obaw spożywane przez cukrzyków. Jego regularne jedzenie pomaga także regulować gospodarkę cukrowo-insulinową, zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzycę.
- Marchewka jest bogatym źródłem antyoksydantów – związków neutralizujących działanie wolnych rodników (są one odpowiedzialne za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych).
Marchew w kuchni
Marchew świetnie smakuje w każdej postaci. Sprawdzi się jako chrupiąca przekąska na surowo – samodzielnie lub w towarzystwie sosów. Jest znakomitą bazą pod soki i koktajle. Świetnie komponuje się zarówno z innymi warzywami, jak i owocami. Któż z nas nie lubi chociażby soków marchwiowo-bananowych?
To warzywo jest również nieodłącznym elementem zup, zarówno tych w wydaniu tradycyjnym, jak i „nowoczesnym” na przykład jako zupa krem >>. Marchewka cudownie smakuje na surowo oraz pieczona i gotowana – w wersji z groszkiem jest nadal częstym dodatkiem do dań obiadowych.