Zakwas buraczany kojarzy się najczęściej z wigilią Bożego Narodzenia – to dzięki niemu tradycyjny barszcz jest tak smaczny. Jednak okazuje się, że ma on na tyle cenne właściwości, że warto o nim pamiętać nie tylko raz w roku. Zobacz, jakie zalety skrywa w sobie zakwas buraczany.
Jakie właściwości ma zakwas buraczany?
Niepozorny buraczek ma w sobie wiele cennych składników odżywczych, które czynią z niego jedno z najbardziej wartościowych warzyw w polskiej kuchni. Buraki >> wzmacniają odporność, oczyszczają i odkwaszają organizm, pomagają przy niedokrwistości, działają antynowotworowo – a to zaledwie część ich właściwości.
Jednym z cenniejszych związków w buraku jest betanina, naturalny barwnik, dzięki któremu to warzywo zyskuje czerwono-bordową barwę. Betanina jest silnym antyutleniaczem, który spowalnia proces starzenia się i chroni nas przed różnymi chorobami, np. nowotworami lub chorobami układu krążenia.
Wszystkie właściwości buraka znajdziemy w zakwasie buraczanym. Zakwas powstaje w wyniku fermentacji, przez co zyskuje dobroczynne działanie kiszonek. I tak oto zakwas:
- Działa jak probiotyk, dlatego korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową. Można go polecić między innymi podczas kuracji antybiotykami.
- Kwas mlekowy zawarty w zakwasie ma też działanie antybakteryjne.
- Reguluje przemianę materii.
- Obniża poziom „złego” cholesterolu.
- Wspomaga leczenie anemii.
- Dodaje energii, przez co jest polecany w stanach przewlekłego zmęczenia, przy anemii, a także w sezonie jesienno-zimowym.
- Zwalcza zaparcia, jeśli jest pity na czczo.
Przepis na zakwas
Zakwas buraczany działa jak znakomity suplement lub lek, tymczasem można go zrobić dosłownie za grosze. Do tego potrzebujemy zaledwie czterech składników – wody, soli, kromki razowego chleba lub soku z ogórków kiszonych i oczywiście buraków.
Składniki:
- 1 kg buraków (najlepiej z upraw ekologicznych)
- 1.5 litra przegotowanej, lecz schłodzonej wody
- 1.5 łyżki soli (najlepiej kamiennej, niejodowanej)
- 1 kromka chleba razowego lub pół szklanki soku z ogórków kiszonych
- opcjonalnie, dla wzbogacenia smaku: kilka ząbków czosnku, 3 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu lub ziela angielskiego, 1 łyżeczka ziaren kopru
Przygotowanie:
- Buraki umyj, obierz ze skórki, pokrój na niewielkie kawałki.
- Cząstki buraka ułóż w dużym słoiku, przekładając je przyprawami – jeśli chcesz je dodać.
- Warzywa zalej chłodną wodą z dodatkiem soli tak, aby były całe zanurzone.
- Na wierzchu połóż kawałek chleba lub dodaj sok z ogórków kiszonych.
- Słoik przykryj gazą lub czystą, lnianą ściereczką. Odstaw go w ciepłe miejsce na 7 dni.
- Zakwas odcedź i przelej do mniejszych słoików lub butelek i trzymaj w lodówce.
Zakwas popijaj w zależności od potrzeb – nawet 1 szklankę dziennie.