Cytryna i limonka to owoce, które fantastycznie podkreślają smak wielu potraw. Jednak zastosowanie kulinarne to tylko część ich możliwości. W dzisiejszym artykule poznasz właściwości cytryny i limonki opisane przez Roberta Younga, twórcę diety odkwaszającej organizm.
Właściwości cytryny i limonki
PRZEZIĘBIENIE
Dzięki właściwościom odkwaszającym limonka i cytryna doskonale buforują kwasy metaboliczne i dietetyczne i tym samym hamują przebieg przeziębienia. W dodatku przywracają organizmowi odczyn zasadowy.
Sok z dwóch cytryn i łyżkę miodu należy dodać do pół litra gorącej wody. Mieszankę pić powoli przed snem.
ZAPARCIA
Codziennie rano wypij szklankę ciepłej wody z dodatkiem soku z limonki lub cytryny i odrobiną cynamonu. Taki specyfik wspomaga detoksykację organizmu i łagodzi zaparcia.
TRAWIENIE
Zarówno sok z cytryny, jak i z limonki wykazują niezwykłe właściwości alkalizujące. Działają bardzo podobnie jak wydzielanie węglanu sodu w żołądku. Skutecznie alkalizują jedzenie i łagodzą wzdęcia ze względu na wysoką zawartość wodorowęglanu potasu.
ZMĘCZONE STOPY
Po całym dniu na nogach należy pomoczyć stop w ciepłej wodzie z dużą ilością soku z cytryny lub limonki. Nasze nogi będą odświeżone, a skóra napięta. Wieczorne moczenie stóp ułatwi nam zasypianie. Wszystko dlatego, że substancje zawarte w soku z cytryny/limonki działają relaksująco na nerwy stóp.
OBRZĘK DZIĄSEŁ
Szklankę rozcieńczonego soku z limonki z odrobiną soli morskiej stosuj w celu złagodzenia bólu związanego z opuchniętymi dziąsłami. Taką mieszanką płucz obolałe dziąsła kilka razy dziennie. Możesz też natrzeć bolące miejsca, świeżą skórką limonki.
ZGAGA
Dwie łyżeczki soku z cytryny/limonki należy dodać do szklanki ciepłej wody i wypić w celu złagodzenia zgagi. Cytryna ma kwaśny smak, ale w rzeczywistości przywraca ona równowagę pH organizmu.
STANY ZAPALNE
Pomimo swojego kwaśnego smaku soki z cytryny i limonki wykazują silne działanie alkalizujące i są bardzo skuteczne w łagodzeniu stanów zapalnych. Wspomagają leczenie np. reumatyzmu, zapalenia stawów czy rwy kulszowej.
Ponadto sok z cytryny/limonki zapobiega gromadzeniu się kwasu moczowego w tkankach i zmniejsza ryzyko zachorowania na dnę moczanową.
SUCHA SKÓRA
Sok z cytryny nakładaj na suchą i łuszcząca się skórę w celu przywrócenia jej miękkości i poprawy jej nawilżenia.
ASTMA
W celu łagodzenia astmy na godzinę przed każdym posiłkiem wypij łyżkę soku ze świeżej, organicznej cytryny.
BÓL GARDŁA
Jedną część soku z cytryny należy wymieszać z jedną częścią wody. Taką mieszanką należy często płukać bolące gardło. W celu zwiększenia efektów płukanki można do niej dodać sól morską.
Przydatne porady dotyczące cytryn i limonek
- Pamiętaj, że największa zawartość limonenu znajduje się w białych, gąbczastych, wewnętrznych częściach cytryny/limonki.
- Kiedy wyciskasz sok z cytryny lub limonki, to nie obieraj owocu ze skórki. Dokładnie ją wyszoruj i wyciśnij z niej wszystko co najlepsze dla Twojego zdrowia.
- Aby jak najlepiej wykorzystać wszystkie właściwości zdrowotne i odżywcze zawarte w cytrynie/limonce, należy spożywać cząstki owocu wraz ze skórką.
- Kiedy dodajesz sok z cytryny/limonki do wieloskładnikowego koktajlu, to wchłanialność składników odżywczych z pozostałych produktów użytych do przyrządzenia napoju wzrasta aż pięciokrotnie!
- Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie zapasu kostek lodu z dodatkiem soku z cytryny/limonki i cząstkami owoców. Szybko będziesz mógł dodać je do swojego napoju i cieszyć się dobroczynnymi właściwościami.
- Limonki i cytryny powinny być przechowywane nie dłużej niż 2 tygodnie od zbioru. Wytrzymają w lodówce dłużej, ale stracą w tym czasie większą część swoich właściwości.
- Przy zakupie cytryn/limonek zwracaj szczególną uwagę na końcówkę, którą owoc był przymocowany łodygi. Im więcej ma ona „rozgałęzień”, tym więcej składników mineralnych zawiera owoc.
Pamiętaj, pomimo tego, że limonki i cytryny mają mnóstwo właściwości zdrowotnych, to należy wykorzystywać te owoce w umiarkowanych, zalecanych ilościach. Tak jak ze wszystkim – więcej nie zawsze znaczy lepiej.