Świeżo wyciskane soki to znakomity dodatek do diety. Są one bogate w witaminy, minerały, enzymy, antyoksydanty i inne cenne dla zdrowia składniki. Chcąc wyciskać soki w domu, stoimy przed wyborem głównie dwóch najpopularniejszych grup urządzeń: sokowirówek i wyciskarek wolnoobrotowych. Czym się one między sobą różnią? Które urządzenie pozwoli przygotować bardziej wartościowy sok? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Wyciskarka wolnoobrotowa
Nowoczesna wyciskarka wolnoobrotowa, taka jak Greenzyme, wyciska soki w niskiej temperaturze i na wolnych obrotach, dlatego zachowują one pełnię witamin, minerałów, enzymów i innych składników i nadają sokom wyborny smak.
Zasada działania tego urządzenia jest prosta. Wyciskarka równomiernie rozgniata warzywa i owoce, pozyskując sok z całej rośliny. Wyciskarki zwykle doskonale radzą sobie zarówno z miękkimi i twardymi owocami i warzywami, a także warzywami liściastymi i ziołami. Wyciśnięty sok dłużej pozostaje świeży i nie rozwarstwia się.
Ogromnym atutem wyciskarki jest również cicha praca, która pozwala na korzystanie z urządzenia o każdej porze dnia. Warto dodać, że dopracowane modele nie zacinają się przy miażdżeniu roślin, co zapewnia duży komfort podczas codziennego wyciskania soków.
Charakterystyka wyciskarki:
- Stopniowo rozgniata warzywa i owoce, dzięki czemu sok zachowuje pełnię składników odżywczych.
- Doskonale wyciska miękkie i twarde warzywa i owoce, a także warzywa liściaste, zioła i trawy.
- Sok dłużej pozostaje świeży, nie rozwarstwia się.
- Cicho pracuje, dzięki czemu możemy z niej korzystać o każdej porze dnia.
Sokowirówka
W przypadku sokowirówki mechanizm działania jest inny. Sokowirówka najpierw rozdrabnia owoce i warzywa, następnie wyciska sok, lecz jedynie z miejsc przecięcia roślin. Oznacza to, że znaczna część soku pozostaje w „odpadkach”. Sokowirówka w porównaniu do wyciskarki, jest więc mniej efektywna.
Jednak to nie jedyna znacząca różnica. Sokowirówka pracuje „na wysokich obrotach”, co znaczy, że pulpa owocowo-warzywna jest podgrzana, zanim zostanie wyciśnięty z niej sok. Z kolei wyższa temperatura oznacza utratę niektórych witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C. Jednak niewątpliwą zaletą sokowirówki jest jej niska cena – dobre modele można kupić już za kilkaset złotych.
Charakterystyka sokowirówki:
- Szybko wyciska, lecz sok przez to traci część składników odżywczych.
- Nie nadaje się do wyciskania warzyw liściastych, ziół i traw.
- Sok szybciej traci świeżość, rozwarstwia się.
- Głośno pracuje.