Akrylamid to związek chemiczny, z którego powstaje poliakrylamid. Ten ostatni jest nietoksyczny i wykorzystuje się go do wytwarzania kosmetyków (zagęstnik) i podczas procesu elektroferezy w laboratoriach.
Akrylamid jest silną toksyną, która wchłania się nawet przez skórę. Wykryto go w żywności przygotowywanej w wysokiej temperaturze. Szczególnie dużo zawierają go chipsy, frytki, pieczywo i ciastka. Może on uszkadzać układ nerwowy, a jego częste spożywanie jest powiązane z nowotworami układu pokarmowego, chorobami serca i stanem zapalnych tkanek.
Czy masz styczność z akrylamidem?
Możesz go znaleźć zarówno w żywności paczkowanej, jak i w jedzeniu, które przygotowujemy samodzielnie. Akrylamid pojawia się wtedy, gdy smażymy, pieczemy lub grillujemy potrawy zawierające węglowodany. To jeden ze składników dymu tytoniowego, który powoduje zachorowanie na nowotwory wśród palaczy.
Ta substancja nie występuje w surowej żywności.
Jakie ryzyko wynika z jedzenia żywności zawierającej akrylamid?
Badania wykazały, że akrylamid może wywoływać nowotwory, prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i zatrucia – szczególnie wtedy, gdy mamy z nim częsty kontakt. Szkodliwe dawki akrylamidu w diecie jeszcze nie są znane, ale mimo to, należy go unikać.
Jeśli gotujesz w domu, najlepiej przygotowuj posiłki na parze lub gotuj. Unikaj wszystkich potraw, które mają apetyczną, przypieczoną skórkę. To w niej pojawia się najwięcej tej szkodliwej substancji. Nie kupuj słonych przekąsek w formie chipsów czy frytek i nie pozwalaj na ich jedzenie swoim dzieciom.
Powinieneś także zastosować się do zasad diety alkalicznej, w której nie ma miejsca na potrawy przygotowywane w sposób szkodliwy dla zdrowia.
Czy akrylamid występuje w wodzie pitnej?
Do uzdatniania wody pitnej stosuje się poliakrylamid, który jest nieszkodliwy. W tej chwili poliakrylamidu nie da się zastąpić w procesie oczyszczania wody za pomocą innych substancji. Badania nie wykryły wpływu poliakrylamidu na zanieczyszczenie wody akrylamidem, dlatego nie stanowi on zagrożenia.