Elektrolity to medyczne określenie jonów soli, które są obecne w naszej krwi, osoczu oraz płynach tkankowych, które pozwalają unormować pH organizmu. Osoby, które cierpią na niedobór elektrolitów, często chorują na serce. Może być to związane z niedoborem zielonych, zasadowych warzyw w diecie.
Większość z nas zna sodę oczyszczoną głównie jako składnik przepisów na ciasta lub ciasteczka. Najnowsze badania wykazały jednak, że wodorowęglan sodu i potasu odgrywają dużo większą rolę – mogą ratować nasze życie!
Elektrolity – skutki niedoborów
Kiedy dochodzi do niedoboru elektrolitów? Oto możliwe przyczyny:
- picie zbyt małych ilości płynów,
- niezróżnicowana uboga dieta z niewielkim udziałem warzyw i owoców,
- zbyt intensywne treningi,
- długotrwały stres,
- nadmierne spożycie kawy, herbaty i innych używek;
Niedobory potasu i sodu w organizmie prowadzą do zaburzeń pracy serca, skurczy i są często objawem odwodnienia lub zaburzeń gospodarki minerałów w organizmu. Długotrwałe niedobory tych minerałów mogą prowadzić do uszkodzenia serca, częstoskurczy, a nawet wylewu.
Dlatego naukowcy rekomendują osobom cierpiącym na niedobory elektrolitów, szybkie uzupełnienie diety w składniki bogate w minerały, w tym owoce i zielone warzywa.
Które owoce i warzywa dostarczają poszczególnych składników odżywczych?
- Wapń – znajdziemy go w awokado, brokułach, szpinaku, młodych listkach gorczycy.
- Magnez – jego bogatym źródłem są migdały, ketmia jadalna, ziarno lnu, koper, kakao oraz bazylia.
- Żelazo uzupełnimy jedząc pestki dyni, liście kapusty, brokuły i szpinak.
- Potas w najłatwiej przyswajalnej formie znajdziemy w mleczku kokosowym, awokado, kiwi, brukselkach, pomidorach oraz figach.
- Mangan natomiast uzupełnimy jedząc cynamon, czosnek, tymianek, botwinę, kurkumę oraz jarmuż.
Jak nie pozwolić, aby nasz organizm się „wypłukał” z dobroczynnych związków? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
- Nie trenuj podczas upałów – szybko doprowadzisz do odwodnienia i nadmiernego przegrzania organizmu, co wzmaga zapotrzebowanie na minerały.
- Przestrzegaj zdrowej diety – każdy posiłek powinien składać się w co najmniej 1/3 z warzyw lub owoców.
- Pomiędzy posiłkami jedz niewielkie ilości pestek dyni, suszonych moreli itp.
- Pij napoje izotoniczne – zawierają chlorek sodu oraz chlorek potasu.
- Jeśli przydarzy Ci się infekcja, np. objawiająca się wysoką temperaturą i biegunką, pamiętaj o przyjmowaniu dwukrotnie większej ilości płynów, niż zwykle, aby nie dopuścić do odwodnienia.
Jakie są normy wartości elektrolitów w organizmie?
- Sód: 3250 mg/L; 142 mmol/L,
- Potas: 156 mg/L; 4 mmol/L,
- Magnez: 24 mg/L; 1 mmol/L,
- Wapń: 100 mg/L; 2,5 mmol/L
Elektrolity są tak ważne dlatego, że stanowią one naturalne zabezpieczenie organizmu przed zakwaszeniem. Wszystkie związki tego typu są bardzo zasadowe, a gdy brakuje ich w naszym organizmie, zaczynamy odczuwać objawy zakwaszenia.