Chlebek marchewkowy to znakomita alternatywa dla zwykłego chleba. Jest lekki, ma mało cukru, za to znajdziemy w nim otręby owsiane, zioła, żurawinę i oczywiście marchewki. Chlebek idealnie komponuje się z pastami warzywnymi, masłem migdałowym lub orzechowym, a także z serem, dżemami i wędlinami. To ciekawa propozycja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Śniadaniowy chlebek marchewkowy
Aby cieszyć się pysznym, domowym chlebkiem marchewkowym trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jego przygotowanie (łącznie z pieczeniem) zajmuje do dwóch godzin. Jednak efekty będą warte poświęconego czasu.
Czego będziesz potrzebować?
- tarkę o grubych oczkach
- robot kuchenny (opcjonalnie)
- foremkę keksówkę
- piekarnik rozgrzany do temperatury 210 stopni C (bez termoobiegu)
Marchewka
- 2 marchewki
- 2 łyżki oleju
Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzewamy olej i przesmażamy marchewkę, tak, aby się sparowała i lekko zmiękła. Studzimy.
Ciasto
- 10 g suszonych drożdży instant
- 100 ml ciepłej wody
- 150 g mąki pszennej
- 150 g mąki pełnoziarnistej
- 1 łyżeczka cukru brązowego
- 1 szczypta soli
- 50 ml oliwy po suszonych pomidorach
Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie. Dodajemy mąkę (odrobinę zostawiamy do posypania stolnicy), cukier, sól. Ciasto wyrabiamy ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Dolewamy oliwę po suszonych pomidorach i nadal wyrabiamy do połączenia się składników. Ciasto wykładamy na stolnicę. Zagniatamy – ciasto powinno być gładkie i jednolite. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut.
Chlebek
- 2 łyżki suszonych żurawin
- 2 łyżki świeżego tymianku
- 4 łyżki otrębów owsianych
- 1 łyżka oliwy po suszonych pomidorach
Do wyrośniętego ciasta dodajemy ostudzoną marchewkę, żurawiny, posiekany tymianek i otręby owsiane. Łączymy składniki z ciastem, a następnie przekładamy do foremki wysmarowanej oliwą. Wierzch ciasta również smarujemy oliwą i zostawiamy na 20 minut do wyrośnięcia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 210 stopni C przez 35 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 165 stopni C i pieczemy dalej przez 25 minut.
Smacznego 🙂
Przepis pochodzi z Kuchni Lidla.