Wielu z nas jest przyzwyczajonych do silnych środków czystości, których regularnie używamy do mycia łazienki, kuchni i innych pomieszczeń. Tymczasem wiele takich specyfików wykazuje drażniące działanie na skórę (a czasem także układ oddechowy), nawet jeśli dana osoba nie ma alergii. Czy jest jakaś alternatywa bezpieczna dla zdrowia? Jak najbardziej. Są to naturalne domowe środki czystości.
Domowe środki czystości
Domowe środki czystości to specyfiki, które wielu z nas ma na co dzień w kuchni. Wśród nich są m.in. soda oczyszczona, ocet spirytusowy, cytryna i sok z cytryny, sól kuchenna. Do tej listy warto dodać również orzechy piorące, szare mydło, naturalne olejki eteryczne, bądź też czyściki z mikrofibry.
Soda oczyszczona
Jest łatwo dostępna (kupisz ją niemal w każdym sklepie spożywczym), tania i bardzo uniwersalna. Dzięki niej można bez problemu wyczyścić osady na naczyniach, umywalce, wannie, kuchence, fugach. Z pomocą sody można także udrożnić zatkane rury, odkamienić czajnik, usunąć plamy, wyczyścić żelazko. To jest zaledwie kilka przykładów, a miłośnicy tego specyfiku używają go na wiele różnych sposobów.
Ocet spirytusowy
To kolejny łatwo dostępny i tani produkt. Dzięki niemu można wypolerować chromowane elementy w kuchni i łazience, udrożnić zatkane rury, usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki, usunąć kamień z dyszy prysznicowej, odkazić podłogi, blaty, deski do krojenia. Niestety, ocet może niektórych odstraszać charakterystycznym zapachem. Jednak i na to są sposoby. Jednym z nich jest natychmiastowe wietrzenie pomieszczeń. Innym – podgrzanie octu. Wyższa temperatura sprawi, że zapach szybciej wyparuje, a działanie octu stanie się silniejsze.
Cytryna i sok z cytryny
Cytryna to jeden z najpopularniejszych składników w diecie alkalicznej, a także świetny specyfik o działaniu antybakteryjnym. Podczas sprzątania domu sprawdzi się głównie przy odkażaniu powierzchni, np. blatów, umywalki, podłogi. Dzięki niej można również usuwać plamy z tłuszczu, osady z mydła, nieprzyjemne zapachy.
Sól kuchenna
To chyba najbardziej znany „babciny” sposób do domowego, naturalnego sprzątania. Z jej pomocą można odświeżać deski do krojenia, delikatnie wybielić poszarzałe firanki, usunąć osady z kubków, czyścić plamy z wina lub tłuszczu, czy też bezpiecznie wyczyścić przedmioty z miedzi i mosiądzu. Używanie soli ma jednak małe „ale”: nie powinno się jej używać na powierzchniach podatnych na zarysowania.