Na zdrowie ma wpływ wiele czynników, m.in. dieta, aktywność fizyczna, sen. Innym równie ważnym czynnikiem, lecz obecnie niestety nieco zaniedbywanym, jest jakość powietrza. Czyste powietrze jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Badania pokazują jednak, że jego jakość w zamkniętych pomieszczeniach pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dotyczy to szkół, miejsc pracy, a nawet domów. Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu i innych zamkniętych pomieszczeniach są rośliny. Oto kilka przykładów łatwo dostępnych roślin doniczkowych, które doskonale radzą sobie z tym zadaniem.
Rośliny oczyszczające powietrze
- Paproć. Jest bardzo popularna, dość tania, łatwa w pielęgnacji. Można ją spotkać w wielu polskich domach, a jeśli ktoś jej jeszcze nie ma, warto nadrobić zaległości. Kwiat ten nie ma zbyt wygórowanych wymagań, zatem można go polecić początkującym. Paprocie dobrze czują się w temperaturze pokojowej, nie lubią przeciągów, ani bliskości grzejników. Najlepiej będą rosły w stanowisku półcienistym. Sprzyja im umiarkowane podlewanie i zraszanie liści miękką wodą.
- Skrzydłokwiat. Roślina upiększa otoczenie zawsze zielonymi liśćmi i pojawiającymi się co roku kwiatostanami. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje umiarkowanego nasłonecznienia, umiarkowanej temperatury pokojowej oraz wilgotnej gleby (ziemia powinna być wilgotna, lecz niezbyt mokra). Bardzo lubi też zraszanie. Warto o tym pamiętać szczególnie latem i zimą przy stale włączonym ogrzewaniu. Skrzydłokwiat po spożyciu może być toksyczny, dlatego trzeba go trzymać z dala od małych dzieci i zwierząt.
- Dracena. To kolejna piękna, łatwo dostępna i prosta w uprawie roślina. Do życia potrzebuje umiarkowanego nasłonecznienia i temperatury, a także regularnego podlewania (1-2 razy w tygodniu, zimą nieco rzadziej). Na zbyt rzadkie podlewanie reaguje zrzucaniem liści, na zbyt częste – gniciem liści lub łodygi. Od czasu do czasu warto zraszać jej liście miękką wodą. Po spożyciu może być toksyczna dla zwierząt, zwłaszcza dla kotów.
- Aloes. To nie tylko wspaniała roślina lecznicza i ekonomiczny, naturalny surowiec do domowych kosmetyków, ale również roślina oczyszczająca powietrze z toksyn. Aloes szybko rośnie i nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Aby roślina rosła pięknie i zdrowo potrzebuje podlewania mniej więcej co dwa tygodnie (ale nie przelania, wtedy liście robią się żółte lub brązowe, a korzenie zaczynają gnić), słonecznego stanowiska, odpowiedniej ziemi i okazjonalnego przecierania liści wilgotną szmatką.
Do innych roślin oczyszczających powietrze należą również: zielistka, sansewieria, fikus, bluszcz, palmy, chamedora wytworna, filodendron czerwieniejący, asparagus gęstokwiatowy.
Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach
Co takiego może kryć się w powietrzu? Do najczęstszych zanieczyszczeń powietrza w zamkniętych pomieszczeniach należą m.in.: tlenek węgla i dwutlenek azotu (mogą powodować bóle i zawroty głowy, mdłości, podrażnienia), dym tytoniowy (może powodować podrażnienia, nasilać choroby układu oddechowego, a w dłuższej perspektywie – wywoływać raka płuc), alergeny (mogą pogłębiać dolegliwości układu oddechowego). W niektórych domach lub mieszkaniach zagrożeniem bywa także „niepozorna” wilgoć, która szybko może przeistoczyć się w niebezpieczną pleśń. Inną grupą zanieczyszczeń są chemikalia obecne w preparatach do czyszczenia, farbach, meblach itp.