Nawadnianie organizmu to jeden z podstawowych elementów zdrowia. Jednak nie każdy napój jest odpowiedni, np. kawa i herbata wypijane w dużych ilościach (więcej niż kilka filiżanek dziennie) powodują „wypłukiwanie” wody z organizmu. Co więc warto pić?
Płyny, które nawadniają organizm
- Woda alkaliczna – to woda, której pH wynosi co najmniej 7.5. Można ją przygotować za pomocą sody oczyszczonej lub specjalistycznych kropli PuripHy. Wystarczy kilka kropli tego produktu dodać do 1 litra wody, aby jej pH wzrosło do 9! Krople można dodawać również do ulubionych napojów (kawy, herbaty, soków) oraz do wody, w której gotujesz warzywa.
- Soki warzywne (z dodatkiem odrobiny owoców dla smaku) – soki powinny być rozcieńczane ciepłą wodą. Nierozcieńczony sok jest jak pokarm, nie napój. Warto więc, kiedy chcemy zastąpić nimi wodę, rozcieńczać je w proporcji 1:1. Oczywiście mowa wyłącznie o sokach własnoręcznie zrobionych ze świeżych warzyw i owoców, a nie kupowanych gotowych w kartonach czy butelkach.
- Domowe lemoniady – to kolejny sposób na odpowiednie nawodnienie organizmu. Przepis na domową lemoniadę jest bardzo prosty. Wystarczy do wody dodać pokrojone:
– ogórek, miętę, świeży imbir, cytrynę,
– truskawki z dodatkiem bazylii bądź melisy czy mięty,
– arbuza z dodatkiem świeżej mięty.
Powinny postać godzinę, dwie, by naciągnęły smakiem. Proporcje zależą od indywidualnych upodobań. Do robienia lemoniady najlepiej używać owoców i warzyw o dużej zawartości wody i dodawać zioła. Ogórka i cytryny, jeśli są ekologiczne, nie trzeba obierać ze skórki. Tuż przed wypiciem dobrze jest dodać 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej na 1 litr lemoniady.
- Ciepłe herbatki typu yerba mate, rooibos bądź owocowe z suszonych owoców (bez dodatku sztucznych aromatów) oraz herbatki ziołowe (np. melisa, rumianek, lipa).
- Wywary z warzyw (buliony warzywne).
- Samodzielnie przygotowane herbatki ze świeżym imbirem, goździkami, korą cynamonu, anyżem z dodatkiem cytryny, miodu lub soku malinowego.
Źródło: Alkaliczny styl życia