Olej lniany to jeden z najlepszych alkalizujących olei, który znakomicie działa na cały organizm i chroni przed niektórymi chorobami. Jego smak niektórym od razu przypada do gustu, inni potrzebują trochę czasu, żeby go polubić 😉 Na pewno warto go wypróbować i osobiście poznać jego możliwości.
Olej lniany – właściwości
Ten olej jest znany głównie z zawartości tzw. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, „dobrych tłuszczy”. Zawiera dużo kwasów omega-3 i niewiele omega-6. Są to składniki, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem. Olej lniany:
- chroni przed miażdżycą, nowotworami, chorobami serca
- wspomaga pracę układu pokarmowego, układu krążenia, układu nerwowego
- działa przeciwzapalnie
- obniża cholesterol
- łagodzi objawy chorób skórnych
- reguluje poziom hormonów
Warto podkreślić, że olej z nasion lnu jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę. Gdy jest podgrzewany (np. używasz go do smażenia), traci swoje cenne właściwości, a według niektórych źródeł staje się toksyczny.
Pamiętaj, aby zawsze spożywać olej lniany na zimno jako dodatek do sałatek, składnik past kanapkowych, sosów, koktajli.
Dodam jeszcze, że olej lniany ma krótkim termin przydatności (zwykle około 3-4 miesięcy) i po otwarciu nie może być długo przechowywany, nawet w lodówce. Tak więc dobrym pomysłem jest zaopatrywanie się w mniejsze butelki (250 ml lub 500 ml).
Olej lniany – zastosowanie
Już wiesz, że ten olej warto włączyć do codziennej diety i rozkoszować się jego smakiem w różnych potrawach. Jednak mało kto wie, że możemy go również stosować zewnętrznie – na skórę i włosy.
- Świetnie działa na skórę – odżywia ją, nawilża, opóźnia powstawanie zmarszczek.
- Reguluje poziom wydzielania sebum – dzięki temu przeciwdziała tworzeniu się zaskórników.
- Łagodzi objawy chorób skórnych.
- Odżywia, nawilża włosy, dodaje im miękkości, zapobiega ich rozdwajaniu się. Pomaga również walczyć z łupieżem.
Aby cieszyć się dobroczynnymi właściwościami kosmetycznymi, należy zaaplikować niewielką ilość oleju na czystą i suchą skórę lub czyste i suche włosy.
Przeczytaj również 5 najlepszych olei roślinnych w diecie odkwaszającej organizm.