Kiełki to bardzo wdzięczny rodzaj żywności – są lekkostrawne, niskokaloryczne i dostarczają organizmowi wiele witamin i minerałów. W dodatku można je bez problemu przygotować w domu, niskim nakładem pracy w ciągu zaledwie kilku dni.
Właściwości kiełków
Kiełki to nic innego jak rośliny będące we wczesnej fazie wzrostu. Zawierają one enzymy, które uruchamiają proces przetwarzania składników odżywczych, dzięki czemu są one łatwiej przyswajalne przez organizm. W dodatku wczesny etap wzrostu rośliny charakteryzuje się większym lub dużo większym stężeniem składników odżywczych. Dlatego kiełki są świetnym sposobem na dostarczenie witamin, minerałów i innych związków niezbędnych do dobrego zdrowia.
Regularne spożywanie kiełków niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych można zaliczyć:
- Odkwaszanie organizmu.
- Obniżenie poziomu „złego” cholesterolu.
- Poprawa stanu włosów, skóry i paznokci.
- Ogólne wzmocnienie organizmu.
- Ochrona przed nowotworami – niektóre rodzaje kiełków (np. brokuła) zawierają sulforafany – związki cenione w profilaktyce antynowotworowej.
Popularne rodzaje kiełków
Choć kiełki kojarzą się głównie z rzeżuchą (sianą zwykle przed Wielkanocą), to tak naprawdę można przygotować je z wielu rodzajów nasion i ziaren. Do najpopularniejszych można zaliczyć:
- Kiełki brokuła. To właśnie one zawierają substancję o działaniu antynowotworowym – sulforafan. Stężenie tego związku w kiełkach jest 20-30 krotnie razy większe niż w dojrzałym brokule.
- Kiełki fasoli mung. Są grube, soczyste i chrupiące. Są źródłem wielu mikroelementów, łatwo przyswajalnego białka, enzymów, witamin A, B, PP, C, E, H, K.
- Kiełki słonecznika. Mają w miarę łagodny smak, przypominający słonecznik. Znajdziemy w nich m.in. fosfor i wapń, wzmacniające zęby i kości.
- Kiełki rzodkiewki. Mają wyrazisty, ostry smak. Dzięki dużej zawartości witaminy C są polecane przy grypie i przeziębieniu. Wybornie smakują z twarożkiem, a także koktajlami na bazie kefiru.
- Kiełki lucerny. Mają delikatny, orzechowy smak. Znajdziemy w nich dużo żelaza i łatwo przyswajalnego białka. Lucerna to też bogactwo fitoestrogenów pomagających w problemach związanych z przekwitaniem. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać dużej ilości kiełków z lucerny, ponieważ mogą one spowodować przedwczesne skurcze.
- Kiełki soi. Mają łagodny, lekko orzechowy smak. Wspomagają one pracę układu nerwowego i hormonalnego. Są również źródłem fitoestrogenów – związków szczególnie cennych dla kobiet w okresie menopauzy.
- Kiełki rzeżuchy. Nie sposób o nich nie wspomnieć. Są one wysiewane szczególnie przed Wielkanocą, jednak z tego względu, że są znakomitym źródłem witamin i minerałów, warto, aby gościły na naszych stołach znacznie częściej. Znajdziemy w nich m.in. witaminy C, PP, P, B, związki potasu, magnezu, wapnia, siarki oraz mikroelementy. Mają ostry, wyrazisty smak.
Jak hodować kiełki?
Domowa hodowla kiełków jest bardzo prosta – wystarczy tzw. kiełkownica lub… zwykły garnek z przykrywką. W pierwszym przypadku należy kierować się instrukcją dołączoną do urządzenia. W drugim przypadku należy umieścić nasiona na dnie garnka, a następnie przepłukać je w wodzie 2-3 razy dziennie. Po przepłukaniu, nałóż przykrywkę na garnek.
W zależności od rodzajów kiełków i warunków hodowli, wyrastają one w ciągu 2-6 dni.