Owoce jałowca (szyszkojagody) to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale również świetne naturalne remedium na wiele dolegliwości. Na przestrzeni wieków tej rośliny używano do leczenia najróżniejszych chorób, w różnych kulturach. Szyszkojagody zajmują ważne miejsce w zielarstwie do dziś. Oto ich najpopularniejsze możliwości zastosowania.
Owoce jałowca – właściwości
- Poprawa trawienia. Jałowiec jest polecany zwłaszcza do dań tłustych i ciężkostrawnych nie tylko ze względu na swój charakterystyczny aromat, ale również dlatego, że poprawia trawienie. Garbniki i terpeny stymulują produkcję żółci, regulują pracę jelit, pobudzają przemianę materii.
- Leczenie przeziębienia. Owoce jałowca w tym przypadku można stosować jako napar do picia lub jako inhalacje z olejkiem. Dzięki temu organizm szybciej pokona infekcję.
- Poprawa pracy wątroby. Szyszkojagody mogą być pomocne przy niewydolności wątroby i zaburzeniach w przepływie żółci.
- Leczenie infekcji dróg moczowych. Owoce mają działanie bakteriobójcze oraz moczopędne.
- Łagodzenie bólu. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym jest w stanie zmniejszyć ból towarzyszący reumatyzmowi i artretyzmowi.
- Oczyszczanie organizmu. Napary z jałowca pomagają także usunąć toksyny z organizmu.
- Odświeżenie oddechu. Jałowiec sprawdza się również przy neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z ust. W tym celu należy płukać jamę ustną naparem.
Jak zbierać owoce jałowca?
Owoce jałowca dojrzewają 2 lata. Na krzewach jałowca widnieją zarówno owoce niedojrzałe (zielone), jak i dojrzałe (granatowe). Owoce dojrzałe zbiera się późną jesienią (najlepiej po pierwszych przymrozkach) i zimą, zwykle w okresie od października do marca. Powinno się je suszyć w temperaturze 30-40 stopni C, nie wyższej. Owoce jałowca można także bez problemu kupić w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością.
Jak zrobić napar z jałowca?
Napar jest najprostszym sposobem, aby skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Jedną łyżkę rozdrobnionych szyszkojagód (np. utłuczonych w moździerzu) należy zalać wrzątkiem (250 ml), a następnie parzyć pod przykryciem około 15 minut. Płyn należy odcedzić i popijać w ciągu dnia. Częstotliwość picia naparu zależy od potrzeb. W tym celu warto zasięgnąć porady zielarza lub farmaceuty.