Zima to pora roku, podczas której powinniśmy o siebie szczególnie zadbać. Niesprzyjająca pogoda, mała ilość słońca, ograniczona ilość świeżych warzyw i owoców to czynniki, które mogą nadszarpnąć odporność i osłabić organizm. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o podstawową rzecz, na którą zawsze masz wpływ i która zawsze pomaga wzmocnić organizm. Mowa o diecie. Odpowiednio zbilansowana pomoże uniknąć niedoborów witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Jak zadbać o nią zimą? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych odpowiedzi.
Jak uniknąć niedoborów witamin i minerałów?
1.KIEŁKI
Jeśli tęsknisz za wiosenno-letnimi sałatkami z warzyw prosto z ogrodu, kiełki mogą tymczasowo ukoić twoją tęsknotę 😉 Dzięki nim namiastkę świeżej zieleninki, „bez chemii”, możesz mieć zawsze pod ręką, nawet zimą.
Niepozorne kiełki skrywają w sobie witaminy, minerały i białka złożone. Są lekkostrawne, alkalizujące, działają na organizm „wielotorowo”: poprawiają stan skóry, włosów, paznokci, wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego, obniżają poziom „złego” cholesterolu, dbają o równowagę pH.
Znakomicie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, surówek, kanapek, czy też dań warzywnych. Różne rodzaje kiełków charakteryzują się odmiennym smakiem i właściwościami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Kiełki pomogą ci odzyskać równowagę pH!
2. WARZYWA SEZONOWE
Warzywa, które są dostępne w sklepie, często muszą przebyć setki lub tysiące kilometrów zanim trafią do konsumenta. To sprawia, że często są zrywane zielone i dojrzewają w transporcie dzięki chemicznym preparatom. Takie rośliny nie tylko są zanieczyszczone „chemią”, lecz również nie posiadają pełni składników odżywczych, które powstają pod wpływem słońca, wody, gleby.
Jeśli często spożywamy takie warzywa i owoce, to narażamy się na niedobory witamin i minerałów. Czy można coś z tym zrobić? Jak najbardziej. Rozwiązaniem są sezonowe rośliny, najlepiej kupione u zaprzyjaźnionego lokalnego rolnika. Zimą jest ich co prawda dużo mniej niż latem, lecz jest to wystarczająca ilość, by przyrządzić smaczne i wartościowe posiłki. Przyroda oferuje zimą m.in.:
- warzywa korzeniowe: marchew, buraki, selery, pietruszki, brukiew, rzodkiew,
- warzywa cebulowe: czosnek, cebula, por,
- warzywa kapustne: kapusta, jarmuż, brukselka, kalarepa,
- warzywa liściowe: endywia, roszponka, cykoria,
- dynie, ziemniaki, jabłka, gruszki.
3. SUPLEMENTY
Kolejnym sposobem na niedobory witamin i minerałów są dobre suplementy diety, takie jak Alkaline 16 Greens. Ten preparat jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych, ponieważ jest naturalną mieszanką 16 sproszkowanych warzyw, ziół i innych roślin. Rośliny wchodzące w jego skład zostały poddane procesowi wysuszenia w niskiej temperaturze, aby zapobiec utracie cennych składników. Wystarczy 1 szklanka zielonego koktajlu dziennie, aby uzupełnić swoją dietę o niezbędne składniki i wzmocnić organizm.