Pierwsze zwiastuny wiosny zwykle poprawiają samopoczucie i dodają energii do działania. Niestety część z nas w tym czasie odczuwa zmęczenie i inne uciążliwe dolegliwości. Jest to tzw. wiosenne przesilenie lub syndrom zmęczenia wiosennego. Zwykle jest to stan przejściowy, który mija bez żadnej interwencji, może jednak trwać nawet kilka tygodni. Czy jest coś, co można zrobić, aby złagodzić te uciążliwe objawy? Jak najbardziej. Oto kilka wskazówek.
Czym jest wiosenne przesilenie?
Każda zmiana pory roku może się objawiać zmęczeniem i innymi dolegliwościami, jednak na wiosnę jest to najbardziej odczuwalne. Dzieje się tak z tego względu, że zima potrafi być wyczerpująca. Podczas, gdy natura zapada w zimowy sen, człowiek musi w tym czasie działać na pełnych obrotach – praca, dom i inne obowiązki mamy takie same przez cały rok. W codziennym funkcjonowaniu nie pomaga mała ilość słońca, krótkie dni, kapryśna pogoda, mniejsza aktywność fizyczna czy też dieta, które o tej porze roku są bardziej zaniedbywane niż zwykle. Zmęczenie, bóle głowy, brak koncentracji, gorszy nastrój, wypadanie włosów czy też drażliwość stają się naturalną reakcją organizmu na takie warunki. Całe szczęście można złagodzić te uciążliwe dolegliwości.
Umiarkowana aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to wspaniały sposób na stres, niektóre choroby i… zmęczenie. Bieganie, jazda na rowerze, taniec, ćwiczenia lub nawet intensywny spacer dawkowane w umiarkowanych ilościach wywołują szereg pozytywnych reakcji w organizmie, m.in.: dotleniają go, wzmacniają odporność, wspomagają usuwanie toksyn, wytwarzają endorfiny (tzw. hormony szczęścia), łagodzą stres. Trzeba jednak pamiętać, by na siłę nie przemęczać organizmu, ponieważ możemy wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. W przypadku małej aktywności w okresie jesienno-zimowym warto zacząć od ćwiczeń przez kilka minut dziennie i stopniowo zwiększać ten czas.
Dieta i suplementy
Zimowe zaniedbania dietetyczne prowadzą do niedoborów witamin, minerałów i innych składników. Aby je uzupełnić, warto sięgnąć po dobre suplementy diety i przyrządzać pełnowartościowe posiłki. Na talerzu powinny pojawić się głównie warzywa i owoce. Dobrym wyborem są zielone warzywa, np. jarmuż, kiełki, roszponka. Ogromne korzyści daje stosowanie zaleceń diety alkalicznej (nie tylko w trakcie wiosennego przesilenia, ale również przez cały rok). Osoby, które lubią ziołowe herbatki mogą wspomóc się naparem z owoców dzikiej róży, aronii, melisy, mięty, głogu, jarzębiny. Naturalny zastrzyk energii mogą zapewnić też wysokiej jakości preparaty, np. Alkalizujące Warzywa Alkaline 16 Greens, czy też Chlorofil w płynie.
Sen i odpoczynek
Dorosły człowiek potrzebuje zwykle 7-8 godzin dobrej jakości snu na dobę. Jest to kluczowe dla regeneracji organizmu – fizycznej i psychicznej, zwłaszcza, gdy dopada nas syndrom zmęczenia wiosennego. Jego niedobory odbijają się na samopoczuciu i zdrowiu. Jeśli wstajesz rano zmęczony, jest to wyraźny sygnał, że sen był zbyt krótki lub coś go zakłócało (np. częste wybudzanie się). Na jakość snu wpływa wiele czynników, które możemy łatwo zastosować. Są to m.in.: wietrzenie sypialni przed snem, odpowiednia pościel, materac, zaciemnienie sypialni, czy też brak posiłku bezpośrednio przed snem. Na jakość snu może wpływać także stres. W łagodniejszych stanach pomocne bywają ziółka relaksujące i uspokajające (np. melisa, lawenda, kwiat lipy, szyszki chmielu). W przypadku chronicznych lub wyjątkowo silnych stanów napięcia, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty, np. psychologa.