Święta wielkanocne to czas spotkań z rodziną, błogiego leniuchowania i oczywiście pysznego jedzenia. To również czas wyzwań dietetycznych. Jeśli podczas najbliższych świąt Wielkiej Nocy planujesz zrobić przerwę od diety i alkalicznego stylu życia, to w porządku. Jeśli jednak szukasz sposobu jak pogodzić świąteczne menu i dotychczasowe nawyki w odkwaszaniu organizmu, zapraszam do dalszej lektury.
Dietetyczne zamienniki
Trudno sobie wyobrazić święta bez tradycyjnych potraw. Niestety, większość z nich ma to do siebie, że jest kaloryczna i/lub zawiera składniki zakwaszające organizm. Jednym ze sposobów na pogodzenie świąt i diety zasadowej jest szukanie zamienników i modyfikacja potraw tak, aby pasowały one do kluczowej zasady 80/20 (80% składników powinno być alkalizujących, 20% może być zakwaszające). Bądź też ograniczenie składników zakwaszających i/lub kalorycznych. Oto kilka przykładów:
- Zamiast majonezu do sałatki można dodać lekki sos na bazie jogurtu naturalnego (np. majonez + chrzan + przyprawy). Inną opcją jest przygotowanie domowego majonezu na bazie wysokogatunkowego oleju roślinnego tłoczonego na zimno (przepis poniżej).
- Zamiast słodkich napojów gazowanych można postawić na stół świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne.
- Białą mąkę pszenną w wypiekach (i innych potrawach) można zastąpić mąką pełnoziarnistą (np. orkiszową).
- Pasztet z mięsa można zastąpić pasztetem warzywnym >> Jest przy nim mniej pracy, zawiera sporo warzyw, w dodatku świetnie smakuje.
- Słodkie desery i wypieki można zastąpić słodkościami na bazie owoców, a biały cukier ksylitolem lub erytrolem.
- Jeśli planujesz potrawy z mięsa, wybierz mięso chude zamiast tłustego, a jego smażenie zamień na pieczenie lub duszenie.
Sprawdź też nasze alkaliczne wielkanocne przepisy dietetyczne >>
Domowy majonez nie tylko na święta wielkanocne
Składniki:
- 1 jajko
- 1 łyżeczka musztardy
- 3/4 szklanki oleju roślinnego (np. słonecznikowego, lnianego, oliwy z oliwek)
- sok z połówki cytryny
- szczypta soli
- opcjonalnie: 1 łyżka świeżego koperku
Sposób przygotowania:
- Do naczynia wbij jajko, dodaj musztardę, sól, sok z cytryny, koperek.
- Zmiksuj blenderem składniki. Dodaj olej, ciągle miksując.
Jeśli majonez się zwarzy, zacznij od początku, dodając na koniec zwarzony majonez. Majonez można też przygotować w wersji bez jajka, zastępując je mlekiem sojowym lub aquafabą (jest to woda po moczeniu roślin strączkowych lub zalewa ze strączkowych w puszce). Przy czym wegański majonez ma nieco inną konsystencją – trochę bardziej płynną w porównaniu do majonezu na bazie jajka.
Ponadto…
Nawet robiąc przerwę od diety, można spędzić święta bez bólu brzucha i obawy, że po Wielkanocy pozostaną dodatkowe kilogramy. Przede wszystkim nie warto się przejadać. Można spróbować każdego dania, tyle że po trochu, w mniejszej ilości. Zjedzenie kilku wielkich posiłków, zwłaszcza jeśli są one tłuste, ciężkie, kaloryczne, jest dużym obciążeniem dla żołądka i zamiast cieszyć się świętami, trzeba będzie ratować się środkami na trawienie. Warto też porobić przerwy od nieustannego siedzenia za stołem. Można na przykład wyjść z rodziną na spacer, a później obejrzeć wspólnie film, pograć w planszówki lub zrobić cokolwiek innego, co macie w planach. Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić przerwę od diety i spędzić święta „na leniuszka”, to nie bądź dla siebie zbyt surowy. Święta wielkanocne to czas radości, a nie samokrytyki i wyrzutów sumienia. Tak więc… Wesołych Świąt!