Niestrawność to dyskomfort w żołądku, który pojawia się po zbyt obfitym posiłku. Nie jest to choroba, lecz sygnał, aby następnym razem przyhamować z posiłkiem i przyjrzeć się swojej diecie. Warto poznać domowe sposoby na niestrawność, aby skutecznie i bez leków poradzić sobie z obciążeniem żołądka po zbyt dużym posiłku.
Objawy niestrawności
Niestrawność jest fachowo nazywana dyspepsją. Może się ona objawiać nudnościami, zgagą, wymiotami, wzdęciami, gazami, biegunką.
O niestrawności mówimy wtedy, gdy występuje więcej niż jeden z opisanych wcześniej objawów. Jeśli niestrawność pojawia się często, warto udać się do lekarza i zrobić badania, gdyż może być ona objawem poważniejszych chorób: wrzodów żołądka, refluksu, zapalenia trzustki lub żołądka, raka przełyku lub żołądka.
Zioła, herbatki, napary
Domowe sposoby na niestrawność to przede wszystkim zioła, z których należy przygotować herbatkę lub napar. Bardzo szybko łagodzą one nieprzyjemne objawy. Przygotowując zioła, pamiętaj, aby pić je małymi łykami. Wśród ziół na problemy żołądkowe w szczególności są polecane:
- Mięta pieprzowa. Mięta od dawna jest stosowana jako domowe remedium na problemy żołądkowe. Warto ją mieć w domowej apteczce, zwłaszcza w okresie świątecznym.
- Koper włoski. Na całym świecie jest wykorzystywany jako pomoc przy dolegliwościach trawiennych. Warto z niego systematycznie korzystać, dodając go do dań z soczewicy, ziemniaków, do gulaszy i sosów.
- Rumianek. To zioło działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie. Bez problemu dostaniemy je w aptekach i wielu sklepach spożywczych.
- Dziurawiec. Działa rozkurczowo, łagodzi zgagę i wzdęcia.
- Rozmaryn. Działa rozkurczowo, wzmaga produkcję żółci.
Inne sposoby na niestrawność
Tak jak w przypadku innych problemów, tak i w przypadku niestrawności lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A najlepszym sposobem, by uniknąć niestrawności jest odpowiednia dieta i zdrowe nawyki podczas posiłków:
- Jedz mniejsze porcje, ale częściej.
- Unikaj tłustych potraw. Jeśli chcesz je zjeść, to dobrze je przypraw kminkiem, rozmarynem, koprem, tymiankiem, gorczycą lub kolendrą.
- Zrezygnuj z ostrych przypraw (nasilają one zgagę).
- Stosuj suplementy diety wspomagające trawienie, np. sole mineralne pHour Salts.
- Nie jedz w pośpiechu.
- Unikaj napojów gazowanych.
- Ogranicz palenie papierosów, a najlepiej rzuć ten niezdrowy nawyk – nikotyna utrudnia procesy trawienia.