Choroby oczu stały się swego rodzaju plagą cywilizacyjną. Częsta praca przy komputerze, nieustanne korzystanie z elektroniki (smartfony, telewizor, komputer), częste korzystanie ze sztucznego oświetlenia, nieprawidłowa dieta sprawiają, że schorzenia narządu wzroku nie są już wyłącznie domeną starszych osób. Według niektórych statystyk problemy ze wzrokiem ma aż 20% dzieci. Całe szczęście niektórym chorobom oczu można zapobiegać lub opóźnić ich pojawienie się. Jak? Oto kilka podpowiedzi.
Jak zapobiegać chorobom oczu?
- Regularne badania. Niby oczywiste, jednak większość z nas pojawia się u okulisty, gdy zacznie odczuwać jakieś dolegliwości. Tymczasem badając wzrok raz na dwa lata, można wcześnie wykryć chorobę i odpowiednio szybko podjąć stosowne leczenie.
- Nie ignoruj pierwszych objawów. Zauważasz niepokojące obawy? Nie odkładaj w czasie wizyty u lekarza. Im szybciej uda się postawić diagnozę, tym lepiej.
- Przestrzegaj zasad zdrowego stylu życia. Organizm jest jak sieć naczyń połączonych – zaniedbując jeden obszar, prędzej czy później można się spodziewać problemów w innych obszarach. Umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa dieta, rzucenie używek lub ich ograniczenie mają realny wpływ nie tylko na choroby cywilizacyjne, o których często się mówi w mediach (np. nowotwory), ale również na zdrowie oczu.
- Zdrowa dieta. Odpowiednia dieta jest dużym wsparciem dla narządu wzroku. Do związków wspomagających pracę oczu zalicza się m.in.: kwasy tłuszczowe omega-3 (oleje roślinne tłoczone na zimno, ryby morskie), karotenoidy (żółte, czerwone warzywa i owoce, ciemnozielone warzywa liściaste), witaminę A, C, E.
- Okulary z filtrami. Duże dawki promieniowania UV ze słońca mogą powodować przedwczesne starzenie się oczu i liczne problemy zdrowotne. Używanie okularów z filtrami w okresie letnim jest tak samo ważne jak stosowanie kremów z filtrem podczas opalania i podczas słonecznych letnich dni.
Higiena pracy przy komputerze
Komputeryzacja życia osiągnęła taki poziom, że trudno znaleźć osobę, która regularnie nie korzysta z komputera, telewizora lub telefonu. Niestety, częste i niewłaściwe korzystanie z urządzeń elektronicznych jest źródłem najróżniejszych problemów ze wzrokiem, m.in.: zespołu suchego oka, bólu oczu, pieczenia oczu, osłabienia wzroku. Ponadto wraz z nimi występują objawy współtowarzyszące, np. bóle głowy i ramion. Dlatego korzystając z elektroniki, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zalicza się do nich:
- Robienie krótkich przerw co 20-30 minut. W tym czasie należy skierować wzrok w dal, najlepiej na coś zielonego.
- Robienie krótkich ćwiczeń oczu, np. skierowanie wzroku w górę, dól, na prawo, na lewo. Więcej ćwiczeń można znaleźć w specjalistycznych książkach, okulistycznych broszurkach lub u okulisty.
- Dbałość o ergonomię miejsca pracy. Komputer nie może stać ani za blisko, ani za daleko pracownika. Optymalną odległością jest 40-75 cm. Pozostałe zasady ergonomii pracy także pośrednio przyczyniają się do zdrowia oczu.
- Okulary z powłoką antyrefleksyjną. Osoby, które mają wadę wzroku i noszą okulary mogą zadbać o to, by były one powleczone specjalną powłoką zapewniającą redukcję zmęczenia oczu.
Zakwaszenie organizmu a choroby oczu
Czy jest jakiś związek między zakwaszeniem organizmu a problemami ze wzrokiem? Tak, choć nie jest to bezpośredni związek. Otóż podwyższony poziom pH sprawia, że organizm ma większą skłonność do stanów zapalnych, np. zapalenia spojówek, rogówki, twardówki, nerwu wzrokowego. Dbając o prawidłowy poziom pH, można zmniejszyć ryzyko niektórych chorób oczu. Pomagają w tym zasady alkalicznego stylu życia oraz alkaliczne suplementy diety.