Herbaty ziołowe jeszcze niedawno kojarzyły się z babciną apteczką. Dziś sięga po nie coraz więcej osób, także młodych. Mają one ciekawy smak, działają korzystnie na organizm, wspomagają leczenie wielu dolegliwości, ponadto są bardziej przyjazne dla środowiska. Są one także polecane na diecie odkwaszającej organizm, jako alternatywa dla zwykłej, czarnej herbaty o działaniu zakwaszającym. Oto kilka propozycji ziołowych herbat, które warto mieć w swoich zapasach.
Popularne herbaty ziołowe
Rumianek
To jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich i jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin w Polsce. Rumianek rośnie na polach, łąkach, trawnikach, polanach, a także w przydomowych ogródkach. Zawiera wiele cennych związków, między innymi olejki eteryczne, witaminy, minerały, flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, cholinę, polisacharydy śluzowe. Dzięki nim roślina ta zmniejsza stres, ułatwia zasypianie. Ponadto rumianek wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwwrzodowe.
Mięta
Świeża mięta cudownie pachnie. Wybornie smakuje w domowej lemoniadzie przyrządzanej zwykle podczas upalnych, letnich dni. Jako herbatkę warto ją popijać częściej, niezależnie od pory roku. Mięta przede wszystkim wspomaga walkę z zakwaszeniem organizmu i wspomaga usuwanie toksyn. Ponadto łagodzi niektóre dolegliwości żołądkowe, np.:
- niestrawność,
- zgagę,
- zespół jelita drażliwego,
- brak apetytu.
Dzięki działaniu bakteriobójczemu i odświeżającym mięta doskonale dba o zdrowie jamy ustnej. Hamuje rozwój szkodliwych bakterii wewnątrz jamy ustnej i oczyszcza język oraz zęby. Ponadto zwalcza nieświeży oddech wywoływany również przez szkodliwe kwasy.
Dziurawiec
To kolejne popularne zioło, łatwo dostępne i dobroczynnie działające na organizm. Jedną z najbardziej charakterystycznych substancji występujących w tej niezwykłej roślinie, jest olejek eteryczny o właściwościach antybakteryjnych i rozkurczowych. Dziurawiec to również bogate źródło antyoksydantów, czyli związków chroniących przed licznymi chorobami cywilizacyjnymi i spowalniających proces starzenia się organizmu. Znajdziemy w nim również witaminę A, C, B4, pektyny, fitosterole, garbniki katechinowe, żywice i hiperycynę. Zwłaszcza ten ostatni związek łagodzi stany depresyjne, lękowe i niepokój. Dziurawiec jest polecany także przy bólach głowy (zwłaszcza migrenowych) i problemach z układem pokarmowym (łagodzi nieżyt żołądka i jelit, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, zmniejsza wzdęcia, biegunkę).
Koper włoski
Herbatka z kopru włoskiego to niezawodne wsparcie dla maluszków, gdy dokucza im kolka. Przydaje się jednak nie tylko dla niemowląt i małych dzieci. Herbata z kopru zawiera wiele cennych związków, m.in.: minerały (np. potas, wapń, magnez, cynk), witaminy (np. witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B), flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, substancje aktywne. Jest ona polecana głównie na dolegliwości żołądkowe (nie tylko u dzieci), takie jak wzdęcia, bóle brzucha, kolki, problemy jelitowe. Ponadto łagodzi dolegliwości miesiączkowe, a także reguluje poziom cukru we krwi.
Herbaty kwiatowe
Herbaty ziołowe można przyrządzać nie tylko z samych ziół, ale również kwiatów. Mają one wyborny smak i cenne właściwości. I tak na przykład kwiat lipy i kwiat czarnego bzu może być propozycją na jesienno-zimowe wieczory (świetnie rozgrzewają) lub w przypadku przeziębienia bądź też grypy (wykazują działanie napotne). Z kolei kwiaty głogu warto popijać w przypadku problemów krążeniowych. Osobom, którym zależy na aromatycznych, naturalnie słodkawych napojach można polecić napary z płatków dzikiej róży (słodkawy zapach, smak słodko-kwaśny) lub kwiatów czarnej malwy (delikatnie słodkawy smak i zapach).