Ciemno wszędzie, zimno wszędzie… Jak przetrwać zimę i czuć się dobrze? Zimą natura działa na wolniejszych obrotach, podobnie jak wielu ludzi. Spadki energii o tej porze roku są czymś zupełnie normalnym i nie należy zbytnio przejmować się tym. Jeśli jednak komuś to doskwiera, można wypróbować naturalnych sposobów na dodanie sobie energii.
Zimowy zastrzyk energii
Witamina C
Zimą łatwiej o infekcje. Z zakatarzonym nosem, bolącym gardłem lub kaszlem poziom wewnętrznej energii spada na łeb na szyję. Najlepiej jest nie dopuścić do zachorowania, a jak tylko się pojawi – od razu je leczyć. Ogromną pomoc w tym zakresie oferuje witamina C, najlepiej w postaci naturalnych produktów. Jednym z najlepszych naturalnych źródeł tego składnika są owoce dzikiej róży. Poza tym jej duże ilości zawiera m.in. w: rokitnik, dereń, czarna porzeczka, natka pietruszki, papryka czerwona, cytryna i wiele innych warzyw i owoców.
Chlorofil
Chlorofil dodaje energii. Jest to jedna z jego licznych właściwości zdrowotnych. Związek ten dotlenia krew i każdą komóreczkę w ciele, dzięki czemu zapewnia sporą dawkę energii na cały dzień. Chlorofil bywa także polecany do wzmocnienia organizmu w przypadku długotrwałego stresu, osłabienia lub innych obciążeń. Substancję tę można przyjmować jako suplement diety w płynie (chlorofil w płynie >>) lub w postaci zielonych warzyw (brokuły, jarmuż, roszponka, kiełki, szpinak, zielona papryka itp.).
Aktywność fizyczna
Zimowa aura sprzyja leżakowaniu na kanapie. Warto jednak czasem się przełamać i ruszyć na zimowy spacer, narty, sanki itp. Zimowa sceneria, podczas której świat jest okryty białym puchem, jest na tyle piękna, że już na sam widok można naładować „wewnętrzne akumulatory”. Ponadto umiarkowana dawka ruchu dotlenia organizm, odkwasza go, zmniejsza stres, stymuluje wytwarzanie endorfin, czyli „hormonów szczęścia” i… dodaje energii! Ćwiczyć można nie na świeżym powietrzu, ale również w domu – taniec, gimnastyka, joga i inne formy ruchu dobroczynnie wpływają na ciało i umysł przez cały rok.
Dieta
Dieta jest naturalnym „lekarstwem” w przypadku różnych dolegliwości, także zmęczenia. Prawidłowo skomponowana dieta dostarcza witamin, minerałów, antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych związków niezbędnych do dobrego zdrowia i samopoczucia. I na odwrót – nieprawidłowo dobrana dieta, w której dominują tłuste, przetworzone produkty, duże ilości białka zwierzęcego lub smażonych produktów może spowodować senność, znużenie, zmęczenie.
Jeśli mowa o diecie, to oczywiście nie sposób nie wspomnieć o świeżo przyrządzonych sokach lub koktajlach. Porcja naturalnego napoju energetyzującego pomoże z przytupem zacząć dzień lub doładuje „wewnętrzne akumulatory” w ciągu dnia. Do owoców o działaniu energetyzującym zalicza się jabłka, banany, grejpfruty, kiwi, cytrynę, jagody, truskawki, awokado, natomiast do warzyw m.in.: marchew, buraki, jarmuż, seler, brokuły. Napój można wzbogacić ulubionymi przyprawami, np. imbirem, cynamonem.
Osobom, które nie dysponują żadnym sprzętem umożliwiającym zrobienie soku lub koktajlu (wyciskarka, sokowirówka, blender), bądź też osobom, którym zależy na prostych rozwiązaniach, warto polecić koktajl do przygotowania w kilkanaście sekund. Sproszkowane, alkalizujące warzywa Alkaline 16 Greens >> to naturalna mieszanka 16 sproszkowanych warzyw, ziół i innych roślin. Została ona opracowana tak, aby dbać o równowagę pH, a przy okazji korzystnie działać na organizm. Alkaline 16 Greens ma liczne właściwości, zalicza się do nich m.in. zwiększenie poziomu energii i witalności, także w stanach wyczerpania.