Choroby i zaburzenia psychiczne to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesności. Wiele z nich jest trudnych w leczeniu ze względu na złożoność przyczyn i wciąż dość ograniczoną wiedzę o funkcjonowaniu mózgu. Sytuacji osób borykających się z problemami psychicznymi nie ułatwia pandemia koronawirusa. Długotrwała izolacja, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, lęk przed utratą zdrowia lub życia, niepewna sytuacja wielu miejsc pracy przyczyniają się do zaostrzenia objawów dotychczasowych zaburzeń, a także szybkiego narastania zaburzeń i chorób psychicznych. Jak się w tym odnaleźć?
Jak dbać o zdrowie psychiczne?
- Dbaj o relacje z bliskimi. Jeśli spotkanie się z bliską osobą jest niemożliwe, podtrzymuj kontakt w inny bezpieczny sposób, np. przez rozmowę telefoniczną lub rozmowę wideo.
- Odetnij się od chaosu medialnego. Pandemii koronawirusa towarzyszy pandemia fake newsów i chaosu medialnego. Częste czytanie takich informacji nasila lęk. Możesz sobie postanowić, że informacje z kraju i ze świata będziesz czytać np. tylko przez 15 minut dziennie lub co drugi dzień.
- Zadbaj o chociażby minimalną aktywność fizyczną. Podczas uprawiania sportu organizm produkuje tzw. hormony szczęścia: endorfiny, serotoninę, dopaminę.
- Jedz warzywa, owoce, zdrowo się odżywiaj. Dobra dieta pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie, samopoczucie oraz układ odpornościowy, który będzie miał większą szansę zwalczyć wirusa, jeśli go złapiesz. Niektóre produkty spożywcze są w stanie w naturalny sposób zmniejszyć stres. Dowiedz się więcej >>
- Zadbaj o odpowiednią ilość snu i wypoczynek. To kolejny filar zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wysypianie się poprawia koncentrację, nastrój i jest po prostu niezbędne dla prawidłowej pracy całego układu nerwowego. W przypadku problemów z zasypianiem warto sięgnąć po naturalne remedia, np. zioła na sen >>
- Unikaj alkoholu i innych używek. Dla wielu osób alkohol i inne używki są najlepszym i najszybszym sposobem na zredukowanie stresu. Niestety, są to tylko pozory. Alkohol zapewnia jedynie krótkotrwałe rozluźnienie, a jego długotrwałe stosowanie stwarza ryzyko uzależnienia, zakwasza organizm i powoduje inne problemy ze zdrowiem.
- Przekieruj uwagę na rzeczy, na które masz wpływ. Nieznany wirus, wysoka liczba zgonów, lockdown, bądź też konieczność przejścia kwarantanny zmniejszają poczucie sprawczości i nasilają lęk. W pewnym stopniu można sobie z tym poradzić, skupiając się na rzeczach, na które masz wpływ.
- Zorientuj się, czy ktoś z twojego otoczenia potrzebuje pomocy. Pandemia jest wyzwaniem dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych, schorowanych i samotnych. Zorientuj się, czy ktoś z twoich bliskich lub sąsiadów potrzebuje wsparcia lub pomocy, np. w zrobieniu zakupów lub podwiezieniu do lekarza. Pomagając innym, pomagamy także sobie, ponieważ bezinteresowne wsparcie zwykle jest źródłem pozytywnych emocji.
W sytuacji, gdy lęk lub inne problemy psychologiczne są zbyt przytłaczające, lepiej nie zwlekać i udać się po profesjonalną pomoc.