Prawidłowe nawadnianie organizmu to fundament zdrowia, a woda to jeden z najważniejszych produktów spożywczych. Jest ona budulcem każdej komórki, a organizm potrzebuje jej do wielu procesów, w tym do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Gdy pijemy zbyt mało wody, ciało wysyła liczne sygnały ostrzegawcze.
Nawadnianie organizmu a zdrowie
Po czym poznać, że organizm otrzymuje zbyt mało wody? Sygnały mogą być różne i zwykle nie kojarzą się one z niedostatecznym nawodnieniem, np.:
- zmęczenie, brak energii i witalności,
- gorsze samopoczucie,
- nadwaga lub dodatkowe kilogramy,
- zakwaszenie organizmu,
- zmarszczki, matowa cera, mała jędrność i elastyczność skóry,
- skórka pomarańczowa,
- zaburzenia pracy układu krążenia i układu pokarmowego.
Co ważne, pijąc odpowiednią ilość dobrych płynów >> można szybko zauważyć efekty. Już po kilku dniach organizm ma więcej energii, poprawia się samopoczucie i praca układu pokarmowego. W dłuższej perspektywie prawidłowe nawadnianie pomaga w utracie zbędnych kilogramów, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci, wspomaga oczyszczanie i odkwaszanie organizmu, poprawia wygląd skóry i wspomaga pracę wszystkich układów (np. układu krążenia, nerwowego itp.).
Ile płynów należy pić?
Wiemy już, że prawidłowe nawadnianie organizmu jest kluczowe dla dobrego zdrowia. Co się jednak kryje pod pojęciem „prawidłowe”? Otóż średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 2 litry dla kobiet i 2.5 litra dla mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że w ciągu dnia trzeba pić aż tyle wody. Powyższe wartości dotyczą zapotrzebowania na płyny ogółem, a więc również na soki warzywne i owocowe, herbaty (najlepiej herbaty ziołowe lub owocowe), lemoniady, napoje roślinne, zupy itp. Warto jednak zadbać o to, aby 2/3 spożywanych płynów stanowiła woda.
Zapotrzebowanie na wodę i inne płyny zmienia się w zależności od pory roku (latem, podczas upałów należy pić więcej), stylu życia (przy zwiększonej aktywności fizycznej należy pić więcej), wieku (dzieciom kilkuletnim zaleca się 1.3 l – 1.6 l na dobę), czy też podczas różnych kuracji zdrowotnych (np. przy odkwaszaniu i oczyszczaniu organizmu należy pić nieco więcej).